Polskie Radio
Section05
kos

Nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024 [LISTA]

Polska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024. Te najważniejsze nagrody filmowe w naszym kraju zostaną przyznane w 18 kategoriach, a uroczysta gala odbędzie się 4 marca. Wcześniej, bo już 29 lutego, poznamy laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Polskie Nagrody Filmowe Orły kos Paweł Maślona Jan Holoubek Michał Kwieciński DK Welchman Agnieszka Holland Hugh Welchman Trójka

Reżyser filmu "Kos": za Kościuszką stoi dobra do opowiadania historia

- Jak już zacząłem poznawać historię Kościuszki, to poczułem żal do naszego systemu edukacji, że w ogóle nikt nawet nie spróbował przybliżyć tej postaci. A za Kościuszką stoi naprawdę fascynująca historia, taka przygodowa, dobra do opowiadania - mówił w Dwójce Paweł Maślona, reżyser filmu "Kos".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Paweł Maślona Jacek Braciak Bartosz Bielenia Agnieszka Grochowska Andrzej Seweryn film Kos Monika Zając kos Dwójka FILM kino film polski KULTURA

"Kos", "Powstaniec 1863" i "1670" – młoda generacja filmowców o polskiej historii

- W rozmaitych dyskursach cały czas ścierają się punkty widzenia tych, którzy woleliby, żeby o polskiej historii opowiadać w taki sposób, że była coś warta, że my byliśmy coś warci, z narracją, która mówi, że była niewiele warta, że nawet jeśli coś się udawało, to nigdy nic z tego nie wychodziło. Te światy nigdy się ze sobą nie sczepią - mówił w filmowym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  film polski FILM kino kos Paweł Maślona Powstanie Styczniowe Tadeusz Syka Tadeusz Kościuszko 1670 Piotr Gociek Adriana Prodeus Dwójka KULTURA

Premiera filmu "Kos". Scenarzysta: zastawiliśmy pułapkę na producenta

W piątek, 26 stycznia, do kin wszedł "Kos", zwycięzca ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - Producenci są bardzo zajęci, dlatego zastawiliśmy pułapkę. Wysyłaliśmy do producenta SMS-y od różnych znajomych, żeby przekonać go do tego, by otworzył maila ze scenariuszem - mówił w Dwójce Michał Zieliński, scenarzysta filmu w reżyserii Pawła Maślony.
Zobacz więcej na temat:  film polski kos Paweł Maślona Martyna Podolska Dwójka FILM KULTURA Tadeusz Kościuszko Jacek Braciak Michał Zieliński Bartosz Bielenia

Zabójstwo Polki na wyspie Kos. Ożywiona dyskusja mieszkańców nt. przyjmowania emigrantów

Zabójstwo Polki na greckiej wyspie Kos ożywiło wśród mieszkańców dyskusję dotyczącą przyjmowania emigrantów. Podejrzanym o zamordowanie 27-letniej Anastazji jest 32-letni emigrant z Bangladeszu. Prokuratura postawiła mu zarzuty: uprowadzenia, zgwałcenia i zabójstwa obywatelki Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Grecja imigranci w Europie migracja Europa zabójstwo kos

TYLKO U NAS Imigrant podejrzany o zabójstwo Polki miał wcześniej konflikt z prawem. Mieszkańcy Kos mówią o tym wprost

Jak dowiedziało się Polskie Radio, Banglijczyk podejrzany o zamordowanie Polki wcześniej miał konflikt z prawem. Informują o tym mieszkańcy wyspy Kos, chcący zachować anonimowość. 32-letni emigrant z Bangladeszu przebywa w areszcie. Organy ścigania przedstawiły mu zarzut zabójstwa 27-letniej Anastazji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Grecja śmierć zabójstwo kos

Anastazja wyszła z domu wspólnie z podejrzanym? Policja ma nagranie potwierdzające zeznania współlokatora

W czwartek grecki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny ERT podał, że "grecka policja dysponuje nagraniem potwierdzającym zeznania współlokatora 32-letniego Banglijczyka, który jest głównym podejrzanym w sprawie zabójstwa Anastazji na wyspie Kos". Materiał wideo dowodzi, że Polka wyszła z domu wspólnie z mężczyzną z Bangladeszu.
Zobacz więcej na temat:  Grecja ŚWIAT Europa kos prokuratura zabójstwo

Matka zamordowanej Greczynki nie kryje emocji po zabójstwie 27-letniej Polki. Żąda dożywocia dla sprawców

Matka zgwałconej i zabitej pięć lat temu 21-letniej Greczynki wypowiedziała się nt. sprawy brutalnego zabójstwa Polki na greckiej wyspie Kos. Kobieta w greckiej telewizji Ant1 podkreśliła, że tragedia Polki przywołuje koszmarne wspomnienia. Dodała, że "wyroki dożywocia powinny być naprawdę dożywotnie". - Tego żądam jako matka Eleni - powiedziała Koula Armoutidou.
Zobacz więcej na temat:  zabójstwo przestępczość śmierć Grecja kos ŚWIAT Europa