REKLAMA

Melancholijni detektywi wyparli szeryfów-rewolwerowców

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 09:50
- W klasycznym kryminale śmierć bywa dość tania. Natomiast Kurt Wallander jest naznaczony szwedzką praworządnością, trzyma się policyjnych procedur - mówił w Dwójce pisarz Michał Kuźmiński, który wziął udział w dyskusji o specyfice kryminałów Henninga Mankella.
Audio
  • Kryminalny świat Henninga Mankella - dyskusja z udziałem Marcina Barana, Michała Kuźmińskiego i Pawła Smoleńskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Kenneth Branagh jako detektyw Kurt Wallander w serialu telewizji BBC
Kenneth Branagh jako detektyw Kurt Wallander w serialu telewizji BBCFoto: materiały promocyjne

Szwedzki kryminał to marka, która od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Wśród jego autorów Henning Mankell należy do ścisłej czołówki. W Polsce, podobnie jak w większości krajów poza rodzinną Szwecją, popularność przyniosła mu seria powieści kryminalnych, których bohaterem jest komisarz policji Kurt Wallander. Zdaniem gościa literackiego wydania "Rozmów po zmroku" bohater ten jest niezwykle charakterystyczny dla współczesnych kryminałów.

- Mam wrażenie, że dzisiejsi książkowi detektywi mają ze sobą dużo wspólnego - mówił dziennikarz Paweł Smoleński. - Każdy ma rozsypane życie osobiste, popija, a jednocześnie odznacza się bogatym życiem wnętrznym, które sprowadza się do wyrzutów sumienia i melancholii - zwracał uwagę. Często też książkowi detektywi okazują się znawcami wysublimowanych dziedzin sztuki, takich jak antyczna rzeźba, czy, jak w przypadku komisarza Wallandera, włoska opera.

- To pokazuje, że dziś nie trzeba nam szeryfa, który strzela. Wystarczy melancholijny detektyw. Potrzeba nam kogoś, kto ma coś w środku - analizował Smoleński.

O specyfice twórczości Henninga Mankella, ale i całej szwedzkiej powieści kryminalnej, z Dorotą Gacek i Andrzej Franaszkiem rozmawiali: Marcin Baran, Michał Kuźmiński i Paweł Smoleński.

Na pytania tzw. kwestionariusza Prousta odpowiedział  Marek Krajewski.

Zobacz więcej na temat: literatura Szwecja
Czytaj także

Twarze Jerzego Andrzejewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 11:59
- Jego nieszczęście polegało na tym, że jako osoba był ciekawszy, niż jako pisarz - mówił w Dwójce krytyk, Dariusz Nowacki, który wziął udział w dyskusji na temat spuścizny autora "Popiołu i Diamentu"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lipiński: Sex Pistols byli głupi, ale odegrali swoją rolę

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 11:00
- Punk rock umarł. Narodził się styl, w którym nie grał żaden z pierwszych zespołów - powiedział Tomasz Lipiński. W Dwójce rozmawialiśmy o "Historii punk-rocka. England's dreaming" Jona Savage'a, która niedawno przetłumaczona została na język polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Pilch i jego demony

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 13:17
Bohaterem kolejnej audycji z cyklu "Życie na miarę literatury" będzie ceniony pisarz i felietonista, którego nowa książka – "Wiele demonów" – ukaże się już jutro.
rozwiń zwiń