X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Twarze Jerzego Andrzejewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 11:59
- Jego nieszczęście polegało na tym, że jako osoba był ciekawszy, niż jako pisarz - mówił w Dwójce krytyk, Dariusz Nowacki, który wziął udział w dyskusji na temat spuścizny autora "Popiołu i Diamentu"
Audio
  • Twarze Jerzego Andrzejewskiego - audycja z udziałem Marka Nowakowskiego, Antoniego Libery i prof. Dariusza Nowackiego. Usłyszymy także wypowiedź biografki pisarza - Anny Synoradzkiej -Demadre (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Uroczystość wręczenia nagrody tygodnika Odrodzenie Jerzemu Andrzejewskiemu, za powieść Popiół i diament. (1948 rok)
Uroczystość wręczenia nagrody tygodnika Odrodzenie Jerzemu Andrzejewskiemu, za powieść "Popiół i diament". (1948 rok)Foto: PAP

Minęło właśnie 30 lat od śmierci Jerzego Andrzejewskiego, jednego z najciekawszych, i obecnie nieco zapomnianych pisarzy polskich minionego wieku.

Olbrzymią popularność w latach PRL-u zapewniła mu powieść "Popiół i diament" wydana w 1947 roku, a następnie zekranizowana przez Andrzeja Wajdę w roku 1958. Sam Andrzejewski podawał ją jako przykład swojego warsztatu i podejścia do pisania. - Pisząc powieść mogę nie wiedzieć co jest w środku, ale żeby przystąpić do pisania muszę wiedzieć, jakie będzie zakończenie - opowiadał w zaprezentowanym w audycji archiwalnym nagraniu. - W przypadku "Popiołu i diamentu" nie wiedziałem olbrzymiej ilości rzeczy, ale wiedziałem, jakie będzie zakończenie, że Maciek Chełmicki zginie, a żołnierz wypowie słowa "Człowieku czemuś uciekał?” - wyjaśniał.

Jeden z ostatnich żyjących przyjaciół Jerzego Andrzejewskiego, Marek Nowakowski opowiadał, iż cenił go przede wszystkim jako człowieka, mniej jako pisarza. - Był on człowiekiem na wskroś warszawskim i bardzo odważnym - wspominał. - Lubiłem jak opowiadał o swoim straceńczym stosunku do życia podczas okupacji, gdy tańczył na ulicy z Miłoszem po godzinie policyjnej - mówił gość "Rozmów po zmroku".

Jerzy Andrzejewski w serwisie specjalnym Polskiego Radia "KOR - 35 lat"

Do kronik życia towarzyskiego powojennej Warszawy przeszło zajście między Andrzejewskim a Witoldem Gombrowiczem, które miało miejsce w popularnej warszawskiej kawiarni, Mała Ziemiańska.

- Kiedy Gombrowicz wszedł do Ziemiańskiej i zastał tam Stefana Otwinowskiego (prozaik, publicysta - przyp. red.) z Andrzejewskim przy stoliku, to zwrócił się do Otwinowskiego: "Panie Stefanie, co tak samotnie?". I Andrzejewski nie znalazł na to riposty - opowiadał w audycji Antoni Libera. Po jakimś czasie Andrzejewski odegrał się na Gombrowiczu. - To się wydarzyło w jakiejś kawiarni, gdy obaj rywalizowali o względy pewnego chłopca, wtedy Andrzejewski wstał i huknął na niego tak, że Gombrowicz uciekł z podkulonym ogonem..

Więcej anegdot związanych z Jerzym Andrzejewskim w nagraniu audycji. W "Rozmowach po zmroku" o życiu i twórczości pisarza rozmawiali: Marek Nowakowski, Antoni Libera i prof. Dariusz Nowacki. Usłyszymy także wypowiedź biografki pisarza - Anny Synoradzkiej -Demadre.

Jerzy Andrzejewski - 403 minuty nagrań w serwisie "Radia Wolności"

Do wysłuchania nagrania audycji zapraszają Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Zobacz więcej na temat: Jerzy Andrzejewski literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Julia Hartwig: pisaliśmy bolesne listy o trudnej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 12:05
Właśnie ukazały się trzy obszerne tomy listów, które Julia Hartwig i jej mąż, Artur Międzyrzecki, pisali do Anny i Jerzego Turowiczów, Katarzyny i Zbigniewa Herbertów oraz Czesława Miłosza. O tych listach poetka opowiada na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Leśmian modli się o nieśmiertelność ciała

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 10:17
– Był twórcą języka pozwalającego mówić o podstawowych sytuacjach egzystencjalnych, przede wszystkim o śmierci – opowiadał prof. Michał Głowiński w Dwójkowym "Życiu na miarę literatury" o swoistości Leśmianowskiego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gombrowicz w Argentynie żył biednie, ale "młodo”

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 09:47
- Ascetyzm jego codzienności uświadomiłam sobie, kiedy weszłam do jego pokoju przy ulicy Wenezuela w Buenos Aires - mówiła w audycji "Życie na miarę literatury" Klementyna Suchanow, badaczka życia i twórczości Gombrowicza.
rozwiń zwiń