Wartościowy spotka wartościową. Singiel szuka dobrej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 12:00
- To często nie jest egoizm, tylko wysoka samoocena. Singiel dużo inwestuje w siebie, rozwija się, jeździ po świecie, ma ciekawą pracę. Przez to, że widzi w sobie wartościowego człowieka, ma wysokie oczekiwania wobec drugiej osoby i wobec świata - mówiła socjolożka w Dwójce.
Audio
  • Co przyniosły badania polskich singli? (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Wartościowy spotka wartościową. Singiel szuka dobrej rodziny
Foto: flickr/lic.cc/Library of Congress

Pula kandydatów automatycznie się przez ściśle określone wymagania wobec partnera zmniejsza. W badaniach socjologów single podkreślają jednak, że wybór życia w pojedynkę to sytuacja tymczasowa. Nie chcą zakładać rodziny, bo najpierw chcą sobie życie ułożyć. - Według singli to odpowiedzialne podejście do budowanie związków i zakładania rodziny - mówiła socjolożka, dr Katarzyna Lidia Kuklińska w Dwójce.
Wyniki badań społecznych pokazują, że singli jest coraz więcej. Socjologowie nie potrafią jednakże jednoznacznie zdefiniować tego zjawiska. Spory toczą się nie tylko o to, czy singlami mogą być jedynie ludzie młodzi i czy jest to wybór na całe życie. Nierozstrzygnięte pozostaje pytanie, na ile singlizm podważa instytucję rodziny oraz w jakim stopniu wynika on z indywidualistycznych tendencji współczesnej kultury i emancypacji kobiet. Są i tacy, którzy sądzą, że singlizm nie jest zjawiskiem społecznym tylko marketingowym.
- Osoby, które czują się singlami, czasem myślą z przerażeniem, że nigdy się nie wyprowadzą od rodziców, albo że zostaną nagle bez pracy z obciążeniem kredytowym. Życiu w czasach ponowoczesnych towarzyszy płynny lęk, obawa o to, co będzie za chwilę - mówiła w "Rozmowach po zmroku" dr Emilia Paprzycka.
W audycji Michała Nowaka gościliśmy socjologów: dr Katarzynę Lidię Kuklińską – autorkę książki "Polskie singielki", redaktorkę wydanej niedawno publikacji "Singlizm. Nowy styl życia w ponowoczesnym świecie" i dr Emilię Paprzycką – autorkę książki "Kobiety żyjące w pojedynkę. Między wyborem a przymusem".

Zobacz więcej na temat: POLSKA psychologia seks

Czytaj także

Co łączy bogatych i biednych? Lęk…

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:22
Czego się boimy? Porażki, zagubienia, nieznanego i Innego… długo by wymieniać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Adam i Ewa nie zgrzeszyli"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 12:00
- Oni byli jak dzieci, które przyjmują cukierek od pedofila wbrew zakazowi rodziców - mówił w Dwójce eseista Jerzy Prokopiuk, który wziął udział w dyskusji o znaczeniu grzechu pierworodnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matka (już nie) Polka. Jak się zmienia macierzyństwo?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 13:30
To kobiecość w wymiarze totalnym. Współcześnie, ażeby być dobrą matką, trzeba też być dobrą, wykształconą pracowniczką, menadżerką życia domowego, ekspertką od wszystkiego. Trzeba też dobrze wyglądać i idealnie panować nad emocjami....
rozwiń zwiń