Polskie Radio
Section05
macierzyństwo

Macierzyństwo za kratami. Historie skazanych matek 

Katarzyna Borkowska rozmawia ze skazanymi i ukazuje ich ludzkie oblicze. Nie wybiela, nie usprawiedliwia, nie uniewinnia, a opowiada historie ludzi, którzy odbywają swoją karę. Wśród nich są kobiety, również matki. Kolejna już książka o tematyce więziennej "Nadzieja Skazanych" przedstawia losy kobiet, które wychowują swoje potomstwo w więzieniu. To właśnie z tymi kobietami rozmawiała Katarzyna Borowska, skupiając się na relacji matka-dziecko w tak trudnych warunkach. 
Zobacz więcej na temat:  macierzyństwo wychowanie areszt Strefa Rodzica Aleksandra Jasińska

TYLKO U NAS Skąd wziął się Dzień Matki? To wyjątkowe święto ma bogatą historię

Mutter, mamma, maminka, mother, mam czy po prostu Mama. W wielu krajach Dzień Matki jest w maju z przyczyn religijnych, bo to miesiąc Maryi, Matki Jezusa. Skąd wywodzi się idea tego święta, kiedy obchodzone jest w innych częściach Europy i jak wygląda macierzyństwo dziś? Co przede wszystkim mama powinna przekazać dzieciom?
Zobacz więcej na temat:  Dzień Matki macierzyństwo kobieta społeczeństwo POLSKA

Czego boi się macocha? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom

Lęk przed tym, że pasierbowie nie będą liczyć się ze zdaniem macochy, lęk związany z byłą partnerką męża, czasem lęk przed tym, co powiedzą inni, widząc patchworkową rodzinę, a także lęki związane ze stroną prawno-formalną, a więc z dziedziczeniem i majątkiem – to tylko niektóre z obaw, z którymi mierzą się świeżo upieczone macochy. Do tego dochodzi zagubienie, niepewność, niekiedy zazdrość i poczucie, że nie jest się częścią rodziny. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo macierzyństwo Aleksandra Jasińska

Jak znaleźć równowagę między pracą a rodzicielstwem?

97% przerw zawodowych ze względu na opiekę nad dzieckiem dotyczy kobiet. Połowa matek dzieci do lat trzech nie wraca do pracy. Tylko 1% ojców w Polsce korzysta z urlopów rodzicielskich (rodzicwmieście.pl). Rodzice to prawdopodobnie największa grupa zawodowa. Jak rynek pracy patrzy na rodziców? Na jakie wsparcie mogą oni liczyć ze strony pracodawcy? Co zmieni się w prawie pracy w najbliższych tygodniach? Jak pomóc mamom w powrocie do aktywności zawodowej?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo macierzyństwo rozwój osobisty praca prawo pracy

"Kobiety wykonują potężną pracę". Marlena Maląg o powrotach matek z urlopów macierzyńskich

- Kobiety, które podejmują decyzję o pozostaniu w domu po urodzeniu pierwszego czy kolejnego dziecka, wykonują potężną pracę. Działania, które podejmujemy są po to, aby rodzina czuła wsparcie - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  rodzina macierzyństwo dziecko POLSKA polityka Polskie Radio 24 Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Dlaczego nie potrafimy odciąć emocjonalnej pępowiny z dorosłym dzieckiem?

Nieodcięta pępowina u osób dorosłych - dlaczego nie wszyscy dorośli się usamodzielniają, czy to kwestia wychowania, strach przed rzeczywistością, czy może zbyt silnego przywiązania do rodzica? Czy fakt, że matka chce uczestniczyć w życiu swojego dorosłego dziecka jest czymś niewłaściwym? Dokąd sięga ta granica i kiedy mamy do czynienia z przesadą? Na te pytania odpowiedziały w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Sabina Zalewska oraz Anna Koźlik.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzicielstwo wychowanie psychologia macierzyństwo

Filmy o trudnym rodzicielstwie i o katastrofie klimatycznej. Trwa 47. FPFF w Gdyni

- Tutaj chodzi o samotne matki, które muszą samotnie zajmować się dziećmi z wszelkiego rodzaju zaburzeniami. Była to geneza myślenia o "Śubuku" - mówił reżyser Jacek Lusiński podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Witold Banach Xawery Żuławski Gdynia festiwal filmowy w Gdyni reżyser kino film polski macierzyństwo klimat Broad Peak Maciej Berbeka

Dzień Ojca z Polskim Radiem Dzieciom!

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do wspólnego celebrowania Dnia Ojca. Stacja zaprosiła wszystkie dzieci do udziału w całodniowej zabawie, związanej z tym wyjątkowym dniem. Najmłodsi słuchacze mogli składać życzenia swoim tatusiom oraz dedykować im wyjątkowe piosenki. Wystarczyło zadzwonić na skrzynkę głosową i zostawiać życzenia, które zostały wyemitowane na antenie stacji.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam Podcast Strefa rodzica ojcostwo macierzyństwo czas wolny

Jak odciągnąć dziecko od ekranu smartfona?

Farma Iluzji to miejsce, w którym nie ma rzeczy niemożliwych i można uczyć się poprzez zabawę. To także przestrzeń pozwalająca dostrzec, że naprawdę wiele zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Co robić, jeśli wydaje nam się, że dziecko woli ekran smartfona od kontaktów z rówieśnikami? O tym w audycji "Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem była Karolina Józefowicz. 
Zobacz więcej na temat:  smartfon dziecko rozwój dziecka macierzyństwo radio dla rodziców psychologia dziecięca Strefa Rodzica

W niedzielę koncert "To, co najpiękniejsze – Dzieciom" na zakończenie akcji charytatywnej "Matki Matkom"

W najbliższą niedzielę 29 maja o godzinie 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze – Dzieciom". W programie wieczoru "Melodia" ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy oraz występ zespołu Krajka z Przemyśla – z udziałem dzieci uchodźców z Ukrainy. Transmisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia, na stronie internetowej stacji oraz w mediach społecznościowych. Honorowy patronat nad koncertem objęła Rada Mediów Narodowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio koncert Ukraina macierzyństwo Dzień Matki

Matki Polki o matkach Ukrainkach: tylko je podziwiać

26 maja obchodzimy Dzień Matki. Choć w tym dniu święto obchodzone jest tylko w Polsce, to Dzień Matki jest świętem kosmopolitycznym, bo doświadczenie macierzyństwa nie zna granic. – Chcę podziękować wszystkim mamom i Polakom, bo bardzo dużo nam pomagają – powiedziała jedna z ukraińskich matek, która przybyła do Polski z ogarniętej wojną ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Dzień Matki macierzyństwo dzieci dzieciństwo wychowanie Ukraina uchodźcy wojna na Ukrainie