Polskie Radio
Section05
macierzyństwo

Samotne rodzicielstwo

W Polsce jest 11 razy więcej samotnych matek, niż ojców, którzy sami wychowują dzieci. Jak kobiety radzą sobie z tym wyzwaniem? Na jaką pomoc mogą liczyć? Czy ta pomoc jest wystarczająca? Gośćmi audycji O sobie samych były: Magdalena Florkowska, mama samotnie wychowująca dwunastoletnią córkę i Aleksandra Kling - kierowniczka Domu Samotnej Matki w Zielonce, który prowadzi Caritas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 praca edukacja zdrowie dzieci macierzyństwo

Włosy - ich znaczenie w polskiej kulturze

Dawniej kobiety w ciąży i w żałobie nie mogły się czesać, mężatki nosić długich warkoczy, zaś używanie grzebienia po zmarłym mogło przynieść nieszczęście. Jakie przesądy i wierzenia obecne w polskiej kulturze dotyczą włosów? Opowiedzieli o tym goście audycji Kultura nie całkiem osobista autorzy książki "Cięcie - włosy ludu polskiego" -  Joanna Ambroz oraz Paweł Ziegler.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo literatura polska dzieci macierzyństwo

Matka z syndromem pustego gniazda

Zbliżający się październik to dla wielu młodych ludzi początek studiów, często poza domem, a dla rodziców konieczność poradzenia sobie z "syndromem opuszczonego gniazda". O trudnych rozstaniach z dziećmi i sposobach na samotność opowiedziała w audycji Kultura nie całkiem osobista pisarka Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka popularnej serii powieści „Cukierni Pod Amorem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo literatura polska dzieci macierzyństwo