Zappa, lider na miarę Milesa Davisa

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 13:00
- On był urodzonym przywódcą, miał niebywałą charyzmę, jaką posiadają najwięksi liderzy świata muzyki, bez względu na gatunek – wspominał Franka Zappę krytyk muzyczny Przemek Psikuta.
Audio
  • Wspomnienie o Franku Zappie/Audycja Joanny Grotkowskiej/Rozmowy po zmroku (Dwójka)
Frank Zappa w Paryżu, wczesne lata 70.
Frank Zappa w Paryżu, wczesne lata '70.Foto: wikipedia/Jean-Luc

4 grudnia minęło 20 lat od śmierci Zappy, artysty uważanego za giganta muzyki XX wieku, fenomenalnego gitarzysty, obdarzonego niezwykłą inwencją twórczą i wyobraźnią. W swej muzyce nie uznawał on żadnych ograniczeń, uważał się za kompozytora muzyki totalnej, w której awangarda spotyka się z postmodernizmem, klasyka z bluesem, rockiem, soulem, a muzyka aleatoryczna i konkretna z kabaretem i jazzem.
Zappa był kompozytorem, wokalistą, liderem zespołu The Mothers of Invention, autorem prześmiewczych tekstów, aranżerem, twórcą skandalizujących rockowych oper-happeningów, międzygatunkowych kolaży i filmów.
W "Rozmowach po zmroku” krytyk muzyczny Maciej Karłowski oceniał, że twórczość Franka Zappy jest obecnie "kompletnie ignorowana”, w szczególności przez kompozytorów, którzy nie szukają u niego źródeł inspiracji. – Jeżeli muzyka ta dotyczy kogokolwiek, to grona rockowego. Tu zapewne ten podział jest bardzo sztywny, dzieli się ono na wyznawców, gotowych stworzyć bojówkę, która będzie namawiać do muzyki Franka Zappy i do ludzi, którzy go szczerze nienawidzą, jako człowieka, którego niespecjalnie jest jak sklasyfikować, którego nie bardzo jest jak podrabiać – mówił Karłowski.
Krytyk muzyczny Przemek Psikuta zwracał uwagę, że Zappa "miał duszę rock & rollowca, może nawet punkowca” i niezbyt pasował do filharmonii.
- Dlatego mimo wszystkich prób wykonywania muzyki Zappy, jego tematów, utworów, oper, oratoriów, wydaje mi się, że broni się on najlepiej w autorskim, oryginalnym wykonaniu. Z nim jest podobnie jak z Davisem, z muzykami z kręgu jazzu, których Zappa bardzo lubił, jak George’a Russela, Gila Evansa i z całym autorskim rockiem. (….) Dlatego Zappa jest tak trudny do sklasyfikowania, dlatego nie ma też wielu kontynuatorów, naśladowców – tłumaczył Przemek Psikuta.
Przekonywał on, że Zappa był "urodzonym liderem”, miał niebywałą charyzmę, jaką posiadają najwięksi liderzy świata muzyki, bez względu na gatunek. Dla niego nie istniały bowiem granice gatunkowe, stąd nie tylko wielka różnorodność jego kompozycji, ale też współpraca z wieloma muzykami z różnych środowisk, jak: George Duke, Steve Vai, Jean-Luc Ponty, Michael Brecker, "Sugar Cane" Harris, Captain Beefheart, ale także z Ensemble Intercontemporain, London Symphny Orchestra i Ensemble Modern.
- Był takim przywódcą jak Miles Davis, choć nie porównuję ich muzycznie, czy jak wielcy liderzy muzyki rockowej. (…) Często grali z nim fantastyczni soliści, którzy u Zappy porzucali swój styl, upodobania i grali to, co on im narzucił lub do czego ich przekonał – dodał krytyk muzyczny.
Audycję prowadziła Joanna Grotkowska.
pp

Zobacz więcej na temat: Frank Zappa MUZYKA
Komentarze3
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
bogu5552013-12-05 16:35 Zgłoś
cyt"Zappa, lider na miarę Milesa Davisa"," Już za kilka dni 20. rocznica śmierci tego jednego z najwybitniejszych artystów wszech czasów" no cóż znaj proporcje mocium panie.Chyba się szanowni redaktorzy trochę rozpędzili.
johnvoid2013-12-05 15:17 Zgłoś
Świetna audycja!
Wlod Luka2013-12-05 07:26 Zgłoś
Kolejna - bardzo ciekawa - audycja w Dwójce ... Kolejne mniej znane fakty i - wspaniała muzyka na antenie naszej stacji ... Proszę - nie tylko w swoim imieniu - o jak najszybszą kontynuacje ... Raz jeszcze dziękuję ... Ech ...

Czytaj także

Frank Zappa - poważny prześmiewca

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 13:05
- Nawet będąc żartownisiem i parodystą Frank Zappa traktował muzykę bardzo poważnie - mówił w Dwójce muzyk Maciej Bączyk. O twórczości ekscentrycznego artysty rozmawialiśmy także z dziennikarzem Witkiem Górką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frank Zappa - to już dwie dekady

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 10:20
Już za kilka dni 20. rocznica śmierci tego jednego z najwybitniejszych artystów wszech czasów. W związku z tym powróci cykl "Ocalić od zapomnienia", a w nim muzyka z jednego z albumów podsumowujących ostatnią koncertową trasę Franka Zappy z pełnym zespołem - "Broadway The Hard Way" z 1988 roku.
rozwiń zwiń