Forrest Gump czy Odys? Historia o Wielkiej Wojnie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 12:00
– Swoją naiwnością i brakiem rozeznania bohater "Soli ziemi" Józefa Wittlina demaskuje mechanizm wojny – mówił prof. Wojciech Ligęza.
Audio
  • Odyseusz na froncie I wojny światowej. Rozmowa o 'Soli ziemi" Józefa Wittlina (Strefa literatury/Dwójka)
Trafiwszy do Wiednia Józef Wittlin zaczął studiować filozofię i językoznawstwo, następnie wstąpił do wojska, próbując pogodzić walkę z nauką. Na zdj. obraz Williama Orpena pt. Myśliciel
Trafiwszy do Wiednia Józef Wittlin zaczął studiować filozofię i językoznawstwo, następnie wstąpił do wojska, próbując pogodzić walkę z nauką. Na zdj. obraz Williama Orpena pt. "Myśliciel"Foto: Wikimedia/CC

Do swojego prozatorskiego debiutu Józef Wittlin dojrzewał długo. Pracował nad powieścią 10 lat, w momencie jej publikacji był czterdziestolatkiem. Jeszcze dłużej przetwarzał w sobie doświadczenia I wojny, na których oparł "Sól ziemi". Wojna wybuchła, gdy przyszły pisarz miał 18 lat.

Tułał się po całej Europie, studiował w Wiedniu, kilka razy wstępował do wojska, walkę na froncie uniemożliwiła mu jednak szkarlatyna. Uratowała go zarazem jako intelektualistę. Młodzieniec powrócił wówczas do tłumaczenia "Odysei". Właśnie ta praca stała u początków jednej z najbardziej oryginalnych książek o I wojnie światowej, dzieła, które swego czasu było jednym z kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Maria Olszewska (Instytut Polonistyki UW), prof. Wojciech Ligęza (UJ), Wojciech Wocław (miłośnik i znawca prozy Józefa Wittlina)

Data emisji: 23.11.2014

Godzina emisji: 22.00

mc

Czytaj także

Polski wojak Szwejk. "Sól ziemi" Józefa Wittlina!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 12:20
Pacyfistyczną powieść, którą autor oparł na własnych przeżyciach z okresu Wielkiej Wojny, czyta Grzegorz Damięcki.
rozwiń zwiń