T.S. Eliot. Nawet "Koty" mówią o wielkich sprawach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 16:05
Jeden z najważniejszych poetów XX wieku, stawiający dramatyczne diagnozy o współczesności, potrafił zaskakiwać.
Audio
  • O twórczości T.S. Eliota z Jerzym Jarniewiczem i Januszem Majcherkiem rozmawiają Dorota Gacek i Iwona Malinowska (Strefa literatury/Dwójka)
Musical Koty na podstawie wierszy Eliota, skomponowany przez Andrew Lloyda Webbera i z librettem Trevora Nunna, stał się jednym z największych sukcesów komercyjnych w historii tego gatunku. Na zdj. madrycka inscenizacja Kotów, 2003 r.
Musical "Koty" na podstawie wierszy Eliota, skomponowany przez Andrew Lloyda Webbera i z librettem Trevora Nunna, stał się jednym z największych sukcesów komercyjnych w historii tego gatunku. Na zdj. madrycka inscenizacja "Kotów", 2003 r. Foto: PAP/EPA/PACO TORRENTE

- Była to osobowość niejednoznaczna – mówił o Thomasie Stearnsie Eliocie Jerzy Jarniewicz. - Przy całej swojej posągowości, dramatyczności, erudycji i elitaryzmie wykonywał gesty zaskakujące – przekonywał anglista, przytaczając fakty zarówno z biografii Eliota, jak i z jego twórczości.
Frapować mogą bowiem i zamiłowanie poety do przebieranek czy swoistego makijażu ("pudrował się na zielono"), i cykl wierszy o kotach. Te ostatnie, znakomite, wpisujące się w tradycję angielskiej literatury dla dzieci, poruszają jednocześnie typowe tematy eliotowskie: zagadnienia aksjologii czy  religijności we współczesnym świecie.
Pod pewny względami Eliot, mówił Jerzy Jarniewicz, realizował konsekwentny program życiowy: dążył do niego, przyjmując brytyjskie obywatelstwo, wstępując do Kościoła anglikańskiego, w końcu porzucając poezję. Jego trzy wielkie poematy ("Pieśń miłosna", "Ziemia jałowa" i "Cztery kwartety") również są kolejnymi etapami na drodze do znalezienia sensu w rozsypanym, wydrążonym świecie.
***
Tytuł audycji: "Strefa literatury"

Prowadziły: Dorota Gacek i Iwona Malinowska

Goście: Jerzy Jarniewicz (anglista, tłumacz, poeta), Janusz Majcherek (krytyk teatralny)

Data emisji: 11.01.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/mc

Czytaj także

"Stanąć twarzą w twarz z życiem". Listy Virginii Woolf

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 14:00
Jaka była Virginia? Złośliwa, przenikliwa, zabawna, łapczywa w przyjaźniach, zmagająca się ze swoim cierpieniem, samotna. Jej korespondencja zdradza bardzo wiele.
rozwiń zwiń