X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wróg dobrego smaku. Powieści Philipa Rotha

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 12:00
– Dla pisarza dobry smak jest wyrazem pewnego konformizmu i kapitulacji – mówił Jerzy Jarniewicz o Philipie Rocie, autorze m.in. skandalizującego "Kompleksu Portnoya".
Audio
  • Jerzy Jarniewicz, Justyna Sobolewska i Jolanta Kozak o twórczości Philipa Rotha (Strefa literatury/Dwójka)
Do najważniejszych dzieł Philipa Rotha należą: Goodbye, Columbus, Kompleks Portnoya, Teatr Sabata i Amerykańska sielanka
Do najważniejszych dzieł Philipa Rotha należą: "Goodbye, Columbus", "Kompleks Portnoya", "Teatr Sabata" i "Amerykańska sielanka"Foto: Wikipedia/Tomáš Krist/C.C. 2.5

Philip Roth w ciągu ponad 50 lat napisał 31 książek. W wieku 80 lat ogłosił, że więcej już nie stworzy. Uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich i kronikarza XX-wiecznych przemian w USA, ze względu na obyczajową śmiałość twórczości nazywany jest także "drugim po Henrym Millerze".

– Już po debiutanckim "Goodbye, Columbus" odsądzano Philipa Rotha od czci i wiary – opowiadał Jerzy Jarniewicz, tłumacz prozy pisarza. – Mało kto wtedy przypuszczał, że była to tylko przygrywka do wystąpienia późniejszego, czyli głośnego "Kompleksu Portnoya". Przeszedł on oczekiwania wszystkich krytyków Rotha – dodał.

"Kompleks Portnoya" szokował, choć wydano go w czasach rewolucji obyczajowej w Ameryce. Bardzo ważną rolę w powieści odgrywa bowiem pewna czynność seksualna, która w powieści staje się desperacką próbą ucieczki i wyrazem zmagania się z tożsamością.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: Jerzy Jarniewicz (krytyk, historyk literatury, tłumacz prozy Philipa Rotha), Justyna Sobolewska (krytyk literacki), Jolanta Kozak (tłumaczka książek Philipa Rotha), Henryk Talar (aktor)

Data emisji: 24.05.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Autor "Przekleństw niewinności": bohaterów trójkąta ukradłem z innej powieści

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 15:55
- Jeśli marnuję swój talent, to żałuję... Ale staram się go używać najlepiej, jak mogę - mówi Jeffrey Eugenides, twórca trzech powieści, z których ostatnia, "Intryga małżeńska", właśnie ukazała się w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arthur Miller o nowotworach Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 19:00
W październiku minie setna rocznica urodzin zmarłego przed dziesięcioma laty Arthura Millera, który swoimi sztukami wpisał się w kanon światowej dramaturgii.
rozwiń zwiń