Amos Oz – opowieści o miłości i mroku

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 20:00
W audycji "Strefa literatury" rozmawialiśmy o jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy izraelskich, który zmarł 28 grudnia w wieku 79 lat.
Audio
  • Amos Oz – opowieści o miłości i mroku (Strefa literatury/Dwójka)
Amos Oz
Amos OzFoto: PAP/P. Wierzchowski

Amos Oz był wielokrotnie wymieniany wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Gorący orędownik pokoju izraelsko-palestyńskiego. Jedną z jego najważniejszych książek jest oparta między innymi na wspomnieniach z własnego dzieciństwa "Opowieść o miłości i mroku" (zekranizowana w 2015 roku przez Natalie Portman), ale ten tytuł również znakomicie wyznacza obszar jego literackich zainteresowań.

W "Strefie literatury" różne opowieści o miłości i mroku Amosa Oza prześledziliśmy wspólnie z jego tłumaczką - Danutą Sękalską oraz dr. Grzegorzem Jankowiczem. Z kolei Piotr Paziński opowiedział o zanurzeniu Oza w kulturze i literaturze hebrajskiej.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 3.02.2019

Godzina emisji: 20.00

bch

Czytaj także

Literatura jako podróż do człowieka. Wspominamy Amosa Oza

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 11:26
- Uważał, że tematem powieści powinny być rzeczy najważniejsze: miłość, śmierć, pragnienie śmierci, rodzina i rozpad rodziny - mówiła tłumaczka Danuta Sękalska-Wojtowicz o twórczości zmarłego 28 grudnia znakomitego izraelskiego pisarza.
rozwiń zwiń