X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zygmunt Kubiak. Żarliwy badacz i piewca antyku

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 07:00
- Uważam, że jest postacią niedocenioną. Dopiero za jakiś czas będziemy zdolni oszacować, ile wniósł przez swój wysiłek, nie tylko jako tłumacz. Oswajał nas z tradycją antyku i kultury europejskiej. Nie zauważyliśmy, że był niespełnionym wychowawcą kulturowym – mówił w Dwójce prof. Zdzisław Najder.
Audio
  • Gorzka wiedza i żarliwa wierność. O Zygmuncie Kubiaku (Strefa literatury/Dwójka)
Zygmunt Kubiak
Zygmunt KubiakFoto: Radek Pietruszka/PAP

Bohaterem audycji był zmarły 15 lat temu tłumacz, eseista, znawca i popularyzator literatury i kultury antycznej. - W Zygmuncie Kubiaku najbardziej imponowała mi jego żarliwość, z jaką zajmował się literaturą. Religijna niemal pokora i szacunek z jaką podchodził do dzieł ducha ludzkiego. Uważał, że sztuka jest pewną drogą docierania do tego, co nienazwane, najbardziej tajemnicze w istocie świata - powiedział Tomasz Fiałkowski.

W zakończeniu tomu rozmów z Zygmuntem Kubiakiem zatytułowanego "Zwierciadło Środziemnomorza" Ziemowit Skibiński pyta tłumacza i eseistę: jak obronić się przed złem, tym nieodłącznym towarzyszem grozy. Zygmunt Kubiak odpowiada mu przywołując słowa szekspirowskiego "Hamleta": "Ripeness is all - dojrzałość jest wszystkim". I dodaje "Chodzi o osiągnięcie wewnętrznej dojrzałości, kształtowanej w sobie latami czyli wewnętrznej wolności. Nie być kukiełką poruszaną przez różne wiatry tylko trwać przy swoim, przy gorzkiej wiedzy i przy gorzkiej i jednocześnie żarliwej wierności". I jeszcze raz Zygmunt Kubiak powtarza: "dojrzałość jest wszystkim".

Zygmunt Kubiak zmarł 19 marca 2004 roku. Zapraszamy do wysłuchania audycji o autorze m.in. "Brewiarza Europejczyka", "Literatury Greków i Rzymian", "Uśmiechu Kore" oraz tłumaczu m.in. Św. Augustyna, Janicjusza, Kawafisa i Keatsa. Przedstawiliśmy w niej także fragmenty rozmów ze znawcą i popularyzatorem literatury i kultury antycznej nagranych dla radiowej Dwójki.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: prof. Zdzisław Najder, Tomasz Fiałkowski, Janusz Drzewucki, Paweł Czapczyk i Marek Zagańczyk

Data emisji: 24.03.2019

Godzina emisji: 20.00

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zygmunt Kubiak: istotą Europy jest wędrowanie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 15:30
– Kultura europejska to kultura wędrowców. Nie jest zamknięta w jednym etnicznym zaścianku, lecz otwarta ku różnym ludom i innym kulturom – mówił w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia Zygmunt Kubiak. W Dwójce wspominaliśmy pisarza w związku z 10. rocznicą śmierci przypadającą 19 marca.
rozwiń zwiń