Zygmunt Kubiak. Żarliwy badacz i piewca antyku

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 07:00
- Uważam, że jest postacią niedocenioną. Dopiero za jakiś czas będziemy zdolni oszacować, ile wniósł przez swój wysiłek, nie tylko jako tłumacz. Oswajał nas z tradycją antyku i kultury europejskiej. Nie zauważyliśmy, że był niespełnionym wychowawcą kulturowym – mówił w Dwójce prof. Zdzisław Najder.
Audio
  • Gorzka wiedza i żarliwa wierność. O Zygmuncie Kubiaku (Strefa literatury/Dwójka)
Zygmunt Kubiak
Zygmunt KubiakFoto: Radek Pietruszka/PAP

Bohaterem audycji był zmarły 15 lat temu tłumacz, eseista, znawca i popularyzator literatury i kultury antycznej. - W Zygmuncie Kubiaku najbardziej imponowała mi jego żarliwość, z jaką zajmował się literaturą. Religijna niemal pokora i szacunek z jaką podchodził do dzieł ducha ludzkiego. Uważał, że sztuka jest pewną drogą docierania do tego, co nienazwane, najbardziej tajemnicze w istocie świata - powiedział Tomasz Fiałkowski.

W zakończeniu tomu rozmów z Zygmuntem Kubiakiem zatytułowanego "Zwierciadło Środziemnomorza" Ziemowit Skibiński pyta tłumacza i eseistę: jak obronić się przed złem, tym nieodłącznym towarzyszem grozy. Zygmunt Kubiak odpowiada mu przywołując słowa szekspirowskiego "Hamleta": "Ripeness is all - dojrzałość jest wszystkim". I dodaje "Chodzi o osiągnięcie wewnętrznej dojrzałości, kształtowanej w sobie latami czyli wewnętrznej wolności. Nie być kukiełką poruszaną przez różne wiatry tylko trwać przy swoim, przy gorzkiej wiedzy i przy gorzkiej i jednocześnie żarliwej wierności". I jeszcze raz Zygmunt Kubiak powtarza: "dojrzałość jest wszystkim".

Zygmunt Kubiak zmarł 19 marca 2004 roku. Zapraszamy do wysłuchania audycji o autorze m.in. "Brewiarza Europejczyka", "Literatury Greków i Rzymian", "Uśmiechu Kore" oraz tłumaczu m.in. Św. Augustyna, Janicjusza, Kawafisa i Keatsa. Przedstawiliśmy w niej także fragmenty rozmów ze znawcą i popularyzatorem literatury i kultury antycznej nagranych dla radiowej Dwójki.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: prof. Zdzisław Najder, Tomasz Fiałkowski, Janusz Drzewucki, Paweł Czapczyk i Marek Zagańczyk

Data emisji: 24.03.2019

Godzina emisji: 20.00

pg/bch

Czytaj także

Zygmunt Kubiak: istotą Europy jest wędrowanie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 15:30
– Kultura europejska to kultura wędrowców. Nie jest zamknięta w jednym etnicznym zaścianku, lecz otwarta ku różnym ludom i innym kulturom – mówił w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia Zygmunt Kubiak. W Dwójce wspominaliśmy pisarza w związku z 10. rocznicą śmierci przypadającą 19 marca.
rozwiń zwiń