Władysław Terlecki. W 20. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 13:22
Audycję poświęciliśmy postaci znakomitego pisarza, wybitnego prozaika, ale też dramatopisarza, autora wielu słuchowisk radiowych.
Audio
  • O życiu i twórczości Władysława Terleckiego (Strefa literatury/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Trzeciego maja minie dwadzieścia lat od śmierci Władysława Terleckiego (1933-1999). Fascynowała go historia, zwłaszcza ta końca XIX wieku, relacje polsko-rosyjskie, ich podłoże psychologiczne. Budował swe utwory wokół wybitnych postaci: Aleksandra Wielopolskiego, Stefana Bobrowskiego, Aleksandra Waszkowskiego. Do najwybitniejszych jego utworów zaliczana jest pentalogia o powstaniu styczniowym: powieści Spisek (1966 roku), Dwie głowy ptaka (1970) i Lament (1984) oraz zbiór opowiadań Powrót z Carskiego Sioła (1973) i Drezno (z tomu Rośnie las, 1977).

O życiu pisarza, twórczości, języku powieści, utworach przeniesionych na deski teatralne i słuchowiskach radiowych opowiadali: prof. Anna Nasiłowska, Michał Komar, prof. Jacek Kopciński. W audycji wysłuchaliśmy też fragmentów wypowiedzi Władysława Terleckiego zarejestrowanych dla Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadził: Wacław Holewiński

Data emisji: 28.04.2019

Godzina emisji: 18.30

mko

Zobacz więcej na temat: Władysław Terlecki literatura

Czytaj także

Psychoanaliza Junga jako klucz do twórczości Władysława Lecha Terleckiego

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 12:45
- Władysław Terlecki wychowywał się bez ojca. Po wojnie został on w Anglii, założył drugą rodzinę. Z tego co wiem, Terlecki odwiedzał ojca w Anglii, ale te relacje za dobrze się nie ułożyły - mówił w Dwójce dr Zbigniew Bitka.
rozwiń zwiń