Dwie samotności - o Mario Vargasie Llosie i Gabrielu Garcii Marquezie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 21:30
Rok 1967 był przełomowy dla współczesnej prozy latynoamerykańskiej i boomu na nią, jaki zapanował w świecie. To w tym roku ukazała się powieść Gabriela Garcii Marqueza "Sto lat samotności", a Mario Vargas Llosa w Caracas odebrał ważną nagrodę za powieść "Zielony dom". 
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
28:02 Strefa literatury 30.04.2021.mp3 O Mario Vargasie Llosie i Gabrielu Garcii Marquezie (Strefa literatury/Dwójka)

Wtedy obaj pisarze, niezwykle ważni dla tej literatury, poznali się, zaczęli korespondować, a wreszcie przyjęli zaproszenie jednej z uczelni w Limie, aby porozmawiać ze sobą i z publicznością. 31-letni Mario Vargas Llosa przyjął rolę gospodarza. To on prowadził rozmowę z kolumbijskim gościem - 40-letnim Marquezem. 

Książka "Dwie samotności" zawiera nie tylko zapis tej - nigdy w Polsce niepublikowanej - rozmowy, ale także wspomnienia jej świadków. Można zatem powiedzieć, że jest dokumentem tamtej chwili.

W "Strefie literatury" o spotkaniu, jego bohaterach i odbiorze w Polsce ich dzieł rozmawialiśmy z autorką przekładu książki, a także tłumaczką twórczości Marqueza - Agnieszką Rurarz.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała: Anna Lisiecka

Gość: Agnieszka Rurarz (autorka przekładu książki "Dwie samotności", tłumaczka twórczości Gabriela Garcii Marqueza)

Data emisji: 30.04.2021

Czytaj także

"Mistrz i Małgorzata". Bułhakow w krwiobiegu kultury

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 22:00
- "Mistrz i Małgorzata" to jeden z himalajskich szczytów literatury - przekonuje pisarz Paweł Huelle. - Dopóki będzie istniała ziemia, ta powieść będzie miała w kolejnych pokoleniach swoich miłośników.
rozwiń zwiń