Gdańsk, czyli historia znikania

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 15:00
- Istotą historii Gdańska jest to, że co pewien czas duże formacje kulturowe nagle po prostu znikają z tego miasta - mówił w Dwójce Paweł Huelle, autor głośnego "Weisera Dawidka", a także oczekiwanej powieści "Śpiewaj ogrody".
Audio
  • Paweł Huelle opowiada o swoich powieściach: "Weiser Dawidek" i "Śpiewaj ogrody" (Strefa literatury/Dwójka)
Gdańsk
GdańskFoto: Peter Collins / flickr / cc

- Kiedy ta powieść się ukazała i zrobiła małe zmieszanie, bardzo wielu krytyków polskich i niemieckich przyrównywało ją do "Blaszanego bębenka" Güntera Grassa - wspominał Paweł Huelle . - Oczywiście tego rodzaju odczytania były błędne, choć w mojej powieści rzeczywiście było świadome nawiązanie do niemieckiego pisarza, chodziło jednak o inną książkę. "Weiser Dawidek" jest próbą dialogu z moim ukochanym utworem Grassa "Kot i mysz" - powiedział.

Paweł Huelle zwrócił uwagę, że zarówno Weiser, jak i Mahlke, bohater "Kota i myszy", znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. Obaj wpisani są w wielokulturową przestrzeń Gdańska. - Rodzi się pytanie, dlaczego ci bohaterowie znikają i co się dzieje z tą przestrzenią - opowiadał pisarz. - Moją intencją było napisanie pewnej opowieści, która pokaże istotę historii Gdańska. Owa istota polega na tym, że co jakiś czas duże formacje kulturowe, językowe, religijne nagle po prostu znikają, zniszczone przez historię, przez los, przez decyzje wielkich mocarstw. Co kilkadziesiąt lub kilkaset lat to miasto miało takie wielkie zapaści - dodał.

W audycji pytaliśmy również o najnowszą powieść Pawła Huellego, "Śpiewaj ogrody", która ukaże się niebawem. - Tytuł powieści pochodzi z początkowych słów jednego z "Sonetów do Orfeusza" Rainera Marii Rilkego, który też pojawia się w tym utworze - mówił autor. - Główny bohater jest muzykiem niemieckim w latach 30. w Wolnym Mieście Gdańsku i dla swojej ukochanej, młodej żony pisze piękną pieśń do słów Rilkego właśnie. Według planów książka pojawi się pod koniec lutego lub na początku marca 2014 roku - powiedział autor.

- Akcja powieści "Śpiewaj ogrody" również rozgrywa w przestrzeni Gdańska - opowiadał Paweł Huelle. - Przemieszczamy się od dzielnicy Weisera około trzech kilometrów w stronę Oliwy. To bardzo oliwska powieść, a także bardzo topograficzna. Ja w ogóle lubię topografię, lubię mapy. To mi zostało z dzieciństwa, bo ani ja, ani moi koledzy jako chłopcy nie mieliśmy Internetu ani filmów. Był za to wielki przedwojenny atlas Romera, w którym oglądało się kolorowe mapy egzotycznych krajów, i oczywiście markownik ze znaczkami pocztowymi - wspominał.

Audycję prowadziła Joanna Szwedowska.

mc

Czytaj także

Pierwsza muza Rainera Marii Rilkego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 17:00
– "Dziennik schmargendorfski" to był taki poligon doświadczalny, na którym Rilke próbował szkicować własne utwory – opowiadał w "Notatniku Dwójki” Tomasz Ososiński, tłumacz wydanych właśnie dzienników Rainera Marii Rilkego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Weiser Dawidek" Huellego - czytamy w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 10:00
Okrzyknięta przez krytykę arcydziełem, jedna z najwybitniejszych powieści ostatnich dekad, zaliczana już do klasyki polskiej literatury. Od piątku 25 października Wojciech Malajkat czyta w Dwójce "Weisera Dawidka" Pawła Huellego.
rozwiń zwiń