"Weiser Dawidek" Huellego - czytamy w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 10:00
Okrzyknięta przez krytykę arcydziełem, jedna z najwybitniejszych powieści ostatnich dekad, zaliczana już do klasyki polskiej literatury. Od piątku 25 października Wojciech Malajkat czyta w Dwójce "Weisera Dawidka" Pawła Huellego.
Wojciech Malajkat
Wojciech MalajkatFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Debiutancka powieść Pawła Huellego "Weiser Dawidek" miała trudne początki. Została odrzucona przez magazyn literacki "Twórczość". Dopiero po tym, gdy dzieło pochwalił krakowski krytyk Jan Błoński, uznając je za najlepszą książkę dziesięciolecia, czytelnicy i krytycy spojrzeli na "Weisera Dawidka" łaskawszym okiem. W 1987 r. powieść zdobyła Nagrodę Młodych przyznawaną przez miesięcznik "Literatura", a w następnym roku Paweł Huelle został dzięki niej laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Dziś to jedna z najpopularniejszych polskich książek. Jej pozycję utwierdziła filmowa adaptacja Wojciecha Marczewskiego pt. "Weiser" z 2000 r.

Bohater i zarazem narrator książki wspomina tajemnicze wydarzenia sprzed wielu lat. Usiłuje rozwikłać zagadkę tytułowego Weisera. Tajemniczy, obdarzony niezwykłymi zdolnościami i charyzmą żydowski chłopiec pewnego upalnego lata zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. "Weiser Dawidek" to magiczna, pełna uroku powieść o dzieciństwie, pamięci i granicach poznania.

>>> Paweł Huelle: po latach miałem czasami poczucie, że dane mi było doświadczyć w dzieciństwie trochę takiej schulzowskiej atmosfery

W 1988 r. Leszek Żuliński pisał w "Literaturze":

"Książka ta przede wszystkim zaskakuje i frapuje, narzuca nam niepospolitą grę, pełną napięcia i wyczekiwania, w której nie umiemy już odróżnić możliwego od niemożliwego, wiarygodnego od magicznego. Tak mistrzowskie omamienie czytelnika - dodajmy, że niejałowe, że umotywowane - wymagało nie lada talentu i inteligencji pisarskiej. Jednym słowem, powieść to wyrafinowana i bardzo oryginalna, daleka od wielu gotowych wzorów".

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.
Zapraszamy od 25 października, od poniedziałku do piątku, o godz. 19.10

***

W niedzielę 27 października o 18.00 zapraszamy również na audycję "Strefa literatury", w której będziemy gościć Pawła Huellego. Z pisarzem porozmawiamy o historii powieści "Weiser Dawidek", jej pokrewieństwach literackich i o jej istnieniu w rzeczywistości. Spytamy też autora o jego najnowszą książkę "Śpiewaj ogrody", która ukaże się wiosną.

Komentarze5
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
ams82014-01-16 08:29 Zgłoś
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2014! Ha! Moje komentarze jeszcze wiszą...Pozwolę sobie zatem przemycić jeszcze pobożne życzenie: Szanowna Dwójko, proszę trzymaj stałe godziny dla stałych audycji...Jeśli któregoś dnia się nie da, to proszę nie nadawaj, wyemituj w następnym terminie, byle o ustalonej porze...
ams82013-11-19 10:27 Zgłoś
Oczywiście nie zdążyłem, żona pyta: coś ty taki elegancki, czerwony krawat założyłeś...Kochani, to nie krawat, to język... Dwójko, tracisz słuchacza.
ams82013-11-18 10:15 Zgłoś
No proszę, do końca tygodnia 17:40, hahahahaha, co to się działo pół uzdrowiska ze smniechu się skręcało... A w poniedziałek Jaroslav Hašek Przygody dobrego wojaka Szwejka (29) czyta Zbigniew Zamachowski
ams82013-11-18 10:11 Zgłoś
Użytkownik ams8 napisał
Brawo Dwójko! Dzisiejszy odcinek, zamiast o 19:10, zostanie nadany o 17:40, może zdążę z wywieszonym językiem ...
A jak nie zdążę, to będę szukać u piratów w tzw. dziuplach, może ktoś udostępni...Wiem wiem, jest taka firma: KupSe, ano jeśli znajdę to kupię, chociaż na emeryturze to coraz trudniej wybrać: lekarstwa i żarcie czy kultura i sztuka. Niepotrzebne skreślić! Prawdziwej kultury trzeba , żeby z taką sztuką wytrzymać, jak ktoż kiedyś w serialu powiedział. Wszyscy jak widzę rzucają się do komentowania, proszę się nie pchać, jakoś może zapełnię te trzy minuty...
ams82013-11-18 10:07 Zgłoś
Brawo Dwójko! Dzisiejszy odcinek, zamiast o 19:10, zostanie nadany o 17:40, może zdążę z wywieszonym językiem ...

Czytaj także

Paweł Huelle o sobie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 21:23
Ceniony pisarz, autor głośnego "Weisera Dawidka", opowiada o swoim dzieciństwie i rodzinie, o swej twórczości i ważnych dla niego miejscach. Zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 11.45.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szkice piórkiem" Andrzeja Bobkowskiego - posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 08:11
- Był odpowiednikiem angielskich angry young men i polskich "wściekłych" pisarzy - i to na długo przed ich pojawieniem się - pisała Maria Danilewicz-Zielińska. Zapraszamy do wysłuchania fragmentów słynnego dziennika Andrzeja Bobkowskiego w interpretacji Adama Ferencego!
rozwiń zwiń