"Weiser Dawidek" Huellego - czytamy w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 10:00
Okrzyknięta przez krytykę arcydziełem, jedna z najwybitniejszych powieści ostatnich dekad, zaliczana już do klasyki polskiej literatury. Od piątku 25 października Wojciech Malajkat czyta w Dwójce "Weisera Dawidka" Pawła Huellego.
Wojciech Malajkat
Wojciech MalajkatFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Debiutancka powieść Pawła Huellego "Weiser Dawidek" miała trudne początki. Została odrzucona przez magazyn literacki "Twórczość". Dopiero po tym, gdy dzieło pochwalił krakowski krytyk Jan Błoński, uznając je za najlepszą książkę dziesięciolecia, czytelnicy i krytycy spojrzeli na "Weisera Dawidka" łaskawszym okiem. W 1987 r. powieść zdobyła Nagrodę Młodych przyznawaną przez miesięcznik "Literatura", a w następnym roku Paweł Huelle został dzięki niej laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Dziś to jedna z najpopularniejszych polskich książek. Jej pozycję utwierdziła filmowa adaptacja Wojciecha Marczewskiego pt. "Weiser" z 2000 r.

Bohater i zarazem narrator książki wspomina tajemnicze wydarzenia sprzed wielu lat. Usiłuje rozwikłać zagadkę tytułowego Weisera. Tajemniczy, obdarzony niezwykłymi zdolnościami i charyzmą żydowski chłopiec pewnego upalnego lata zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. "Weiser Dawidek" to magiczna, pełna uroku powieść o dzieciństwie, pamięci i granicach poznania.

>>> Paweł Huelle: po latach miałem czasami poczucie, że dane mi było doświadczyć w dzieciństwie trochę takiej schulzowskiej atmosfery

W 1988 r. Leszek Żuliński pisał w "Literaturze":

"Książka ta przede wszystkim zaskakuje i frapuje, narzuca nam niepospolitą grę, pełną napięcia i wyczekiwania, w której nie umiemy już odróżnić możliwego od niemożliwego, wiarygodnego od magicznego. Tak mistrzowskie omamienie czytelnika - dodajmy, że niejałowe, że umotywowane - wymagało nie lada talentu i inteligencji pisarskiej. Jednym słowem, powieść to wyrafinowana i bardzo oryginalna, daleka od wielu gotowych wzorów".

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.
Zapraszamy od 25 października, od poniedziałku do piątku, o godz. 19.10

***

W niedzielę 27 października o 18.00 zapraszamy również na audycję "Strefa literatury", w której będziemy gościć Pawła Huellego. Z pisarzem porozmawiamy o historii powieści "Weiser Dawidek", jej pokrewieństwach literackich i o jej istnieniu w rzeczywistości. Spytamy też autora o jego najnowszą książkę "Śpiewaj ogrody", która ukaże się wiosną.

Czytaj także

Paweł Huelle o sobie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 21:23
Ceniony pisarz, autor głośnego "Weisera Dawidka", opowiada o swoim dzieciństwie i rodzinie, o swej twórczości i ważnych dla niego miejscach. Zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 11.45.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szkice piórkiem" Andrzeja Bobkowskiego - posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 08:11
- Był odpowiednikiem angielskich angry young men i polskich "wściekłych" pisarzy - i to na długo przed ich pojawieniem się - pisała Maria Danilewicz-Zielińska. Zapraszamy do wysłuchania fragmentów słynnego dziennika Andrzeja Bobkowskiego w interpretacji Adama Ferencego!
rozwiń zwiń