REKLAMA

Krzysztof Siwczyk: raczej czytam świat, niż go oglądam

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 15:40
- Mam nadzieję, że w tej książce rozmawiam ze Żwirkiem i Muchomorkiem, Rumcajsem, Fryderykiem Nietzsche i Julianem Konrnhauserem - mówił Krzysztof Siwczyk o poemacie "Dokąd bądź", który przyniósł mu Nagrodę Kościelskich.
Audio
  • Krzysztof Siwczyk: raczej czytam świat, niż go oglądam (Strefa literatury/Dwójka)
Krzysztof Siwczyk, tegoroczny laureat Nagrody Kościelskich
Krzysztof Siwczyk, tegoroczny laureat Nagrody KościelskichFoto: Michał Kobyliński, lic. CC (wikipedia)

- Żyję wśród książek. Może to staromodne, ale nie traktuję literatury jako intelektualnej rozrywki, lecz jako budulec dnia codziennego - podkreślał poeta w rozmowie z Katarzyną Hagmajer-Kwiatek. - Miałem szczęście spotkać ludzi, którzy pokierowali moją tułaczką po lekturach, co pozwoliło mi zaoszczędzić sporo czasu - dodał. Wśród swoich przewodników wymienił Bohdana Zadurę, Piotra Sommera oraz świetnie znanego słuchaczom Dwójki Piotra Matywieckiego.

To nie jest wizerunek Krzysztofa Siwczyka, który utrwalił się w masowej świadomości za sprawą  buntowniczego debiutu literackiego ("Dzikie dzieci", 1995) oraz roli Rafała Wojaczka w słynnym filmie Lecha Majewskiego. - Cechował mnie wtedy narcyzm, naturalny dla tego okresu życia. Miałem poczucie omnipotencji. Przekonanie, że to, co napiszę, zmieni świat - wspomina poeta z uśmiechem. - Na przełomie stulecia osiadłem na rodzinnym Śląsku i spokojnie dojrzewałem - zaznaczył.

"Dokąd bądź" jest w pewnym sensie syntezą dwóch okresów w życiu i twórczości Krzysztofa Siwczyka. - Jest tu trochę sensualnej, konfesyjnej i anarchistycznej poetyki rodem z moich wczesnych wierszy. Ale nie zrezygnowałem też z formalnych eksperymentów - wyjaśnił poeta. Chodzi między innymi o w specyficzny sposób rozbudowane zdania, odzwierciedlające nasz sposób myślenia: nielinearny, anegdotyczny, rozproszony.

Z opinią Siwczyka zgodziła się chyba Kapituła Nagrody Kościelskich, która w uzasadnieniu werdyktu zwróciła uwagę na "nową jakość w dorobku pisarza o ustalonej już pozycji w krajobrazie polskiej literatury". Zarazem jednak zwróciła uwagę, że "Dokąd bądź"  jest przedsięwzięciem "z pogranicza literatury i życia". Powstanie poematu związane było bowiem z zupełnie nowym dla Krzysztofa Siwczyka doświadczeniem, jakim jest ojcostwo.

Jak wpłynęło ono na jego postawę i plany? Zachęcamy do wysłuchania nagrania z audycji "Strefa literatury".

mm, ei

Zobacz więcej na temat: literatura poezja
Czytaj także

Nagroda (Kościelskich) w starym dobrym stylu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 10:00
– Nie ma tego wrzasku, zgiełku, rywalizacji, bo nie ma idiotycznego systemu nominacji. Nagroda Kościelskich jest niezwykle rzetelnym, sprawdzonym punktem w życiu literackim Polski – powiedział jeden z laureatów nagrody Paweł Huelle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystyna Dąbrowska: o Nagrodzie Kościelskich dowiedziałam się z sms-a...

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 09:00
Tegoroczna laureatka prestiżowej nagrody mówiła w Dwójce między innymi o swoich mistrzach oraz dalekich podróżach, których ślady odnaleźć można w wyróżnionym tomie "Białe krzesła".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monty Python, wolność, Wisława Szymborska. Jak Polacy uczyli się poczucia humoru

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 12:00
- Moje pokolenie bawił język ezopowy, aluzyjny. Teraz młodzi ludzie posługują się przede wszystkim humorem absurdalnym - mówił w Dwójce Michał Rusinek, dodając, że znajduje to odzwierciedlenie także w literackich gustach Polaków.
rozwiń zwiń