Wróg dobrego smaku. Powieści Philipa Rotha

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 12:00
– Dla pisarza dobry smak jest wyrazem pewnego konformizmu i kapitulacji – mówił Jerzy Jarniewicz o Philipie Rocie, autorze m.in. skandalizującego "Kompleksu Portnoya".
Audio
  • Jerzy Jarniewicz, Justyna Sobolewska i Jolanta Kozak o twórczości Philipa Rotha (Strefa literatury/Dwójka)
Do najważniejszych dzieł Philipa Rotha należą: Goodbye, Columbus, Kompleks Portnoya, Teatr Sabata i Amerykańska sielanka
Do najważniejszych dzieł Philipa Rotha należą: "Goodbye, Columbus", "Kompleks Portnoya", "Teatr Sabata" i "Amerykańska sielanka"Foto: Wikipedia/Tomáš Krist/C.C. 2.5

Philip Roth w ciągu ponad 50 lat napisał 31 książek. W wieku 80 lat ogłosił, że więcej już nie stworzy. Uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich i kronikarza XX-wiecznych przemian w USA, ze względu na obyczajową śmiałość twórczości nazywany jest także "drugim po Henrym Millerze".

– Już po debiutanckim "Goodbye, Columbus" odsądzano Philipa Rotha od czci i wiary – opowiadał Jerzy Jarniewicz, tłumacz prozy pisarza. – Mało kto wtedy przypuszczał, że była to tylko przygrywka do wystąpienia późniejszego, czyli głośnego "Kompleksu Portnoya". Przeszedł on oczekiwania wszystkich krytyków Rotha – dodał.

"Kompleks Portnoya" szokował, choć wydano go w czasach rewolucji obyczajowej w Ameryce. Bardzo ważną rolę w powieści odgrywa bowiem pewna czynność seksualna, która w powieści staje się desperacką próbą ucieczki i wyrazem zmagania się z tożsamością.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: Jerzy Jarniewicz (krytyk, historyk literatury, tłumacz prozy Philipa Rotha), Justyna Sobolewska (krytyk literacki), Jolanta Kozak (tłumaczka książek Philipa Rotha), Henryk Talar (aktor)

Data emisji: 24.05.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/bch

Czytaj także

Autor "Przekleństw niewinności": bohaterów trójkąta ukradłem z innej powieści

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 15:55
- Jeśli marnuję swój talent, to żałuję... Ale staram się go używać najlepiej, jak mogę - mówi Jeffrey Eugenides, twórca trzech powieści, z których ostatnia, "Intryga małżeńska", właśnie ukazała się w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arthur Miller o nowotworach Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 19:00
W październiku minie setna rocznica urodzin zmarłego przed dziesięcioma laty Arthura Millera, który swoimi sztukami wpisał się w kanon światowej dramaturgii.
rozwiń zwiń