Edward Stachura. Niezapomniany kaskader

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 10:00
24 lipca minęło czterdzieści lat od samobójczej śmierci wybitnego polskiego poety, prozaika, pieśniarza. Był legendą za życia. W "Strefie literatury" rozmawialiśmy m.in. o recepcji utworów i poezji tego niezapomnianego autora.
Audio
  • Edward Stachura. Niezapomniany kaskader (Strefa literatury/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Africa Studio

Edward Stachura: buntownik, odmieniec, wędrowca. Urodził się we Francji i francuski był jego pierwszym językiem. Ale to polski stał się tym, w którym eksperymentował, który zmieniał, w którym szukał nowych znaczeń. Przez wiele lat panowała na Stachurę "moda". Jak jest dziś po latach? Czy wciąż inspiruje, czy jest czytany, czy jego piosenki, jak kiedyś, są porywem wolności?

O swojej przyjaźni z Edwardem Stachurą opowiedział prof. Piotr Müldner-Nieckowski. O jego piosenkach, a także o recepcji jego utworów i stanie badań literaturoznawczych nad spuścizną po autorze "Fabula rasy" mówili dr hab. Paweł Tański (UMK w Toruniu) i prof. Dariusz Pachocki (KUL Lublin). Słuchaliśmy także piosenek Edwarda Stachury w oryginalnym wykonaniu.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadzi: Wacław Holewiński

Data emisji: 25.08.2019

Godzina emisji: 18.00

am/bch

Czytaj także

Filozoficzny autodialog Edwarda Stachury

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 15:40
W audycji wysłuchaliśmy słuchowiska "Fabula rasa, czyli rzecz o egoizmie" opartego na prozatorskim dziele poety, które ukazało się niedługo przed jego samobójczą śmiecią w 1979 roku.
rozwiń zwiń