REKLAMA

Prof. Alina Kowalczykowa we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 09:00
Historyk literatury, edytorka, profesor w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, związana także z uczelniami w Łodzi, Kielcach, Białymstoku, Rzeszowie, Grodnie, Wilnie zmarła w Warszawie 13 sierpnia w wieku 86 lat. Na antenie Dwójki wspominaliśmy prof. Alinę Kowalczykową.
Prof. Alina Kowalczykowa w 2004 roku
Prof. Alina Kowalczykowa w 2004 rokuFoto: Rafał Guz/Forum

"Każdy z nas może sobie powiedzieć, że będzie tym, kim chciałby być. Bo być kimś to przecież nie znaczy, czy mi się uda zrobić karierę, czy zarobię więcej czy mniej. Być kimś, to znaczy wybrać sposób życia. To jest to, do czego dążyli romantycy" – mówiła na antenie Dwójki prof. Alina Kowalczykowa.

Była wybitną znawczynią literatury i kultury polskiego oraz europejskiego romantyzmu, ale w pracy naukowej zajmowała się także epokami późniejszymi, szczególnie dwudziestoleciem międzywojennym.

Pisała m.in. o Juliuszu Słowackim, Stefanie Żeromskim i Józefie Piłsudskim, była edytorką dzieł Aleksandra Wata i Juliana Tuwima, autorką książki "Świadectwo autoportretu". Ostatnią jej pracą jest wstęp do nowego wydania "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza w serii Biblioteka Narodowa. Alina Kowalczykowa była zaangażowana w wiele działań społecznych, kulturalnych i edukacyjnych.

W audycji wspominali ją prof. Dorota Siwicka, prof. Anna Janicka, Katarzyna Raczkowska, prof. Mikołaj Sokołowski oraz Mirosław Skrzypczyk. Usłyszeliśmy także nagrania archiwalne Polskiego Radia z wypowiedziami prof. Aliny Kowalczykowej.

Posłuchaj
29:09 Dwojka Strefa literatury 2022_09_02-21-30-26.mp3 Prof. Alina Kowalczykowa we wspomnieniach (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 2.09.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Długodystansowiec. Sekrety prozy Jerzego Pilcha

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 22:00
10 sierpnia Jerzy Pilch obchodziłby 70. urodziny. Cenionego pisarza wspominaliśmy w "Strefie literatury". Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy m.in. o wizji prozy w twórczości Jerzego Pilcha, o bliskich mu pisarzach i jego własnym sposobie pisania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maski Mishimy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 22:00
"Śmierć stawała z nim twarzą w twarz, nosząc różne maski. Zdejmował je jedną po drugiej i zakładał samemu. Gdy zdjął ostatnią maskę, musiał odsłonić prawdziwą twarz śmierci, ale czy choćby go ona przeraziła, tego nie wiemy" – pisze Yukio Mishima w powieści "Dom Kyoko".
rozwiń zwiń