REKLAMA

Maski Mishimy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 22:00
"Śmierć stawała z nim twarzą w twarz, nosząc różne maski. Zdejmował je jedną po drugiej i zakładał samemu. Gdy zdjął ostatnią maskę, musiał odsłonić prawdziwą twarz śmierci, ale czy choćby go ona przeraziła, tego nie wiemy" – pisze Yukio Mishima w powieści "Dom Kyoko".
Jaki Yukyo Mishima wyłania się z biografii?
Jaki Yukyo Mishima wyłania się z biografii?Foto: Shutterstock/Sean Pavone

Japoński powieściopisarz, dramaturg, aktor, reżyser, kulturysta, literacka - nie tylko w swoim kraju - gwiazda, popełnił samobójstwo przez seppuku w 1970 roku po nieudanym puczu, w którym z grupą kilku innych członków tzw. Stowarzyszenia Tarczy próbował dokonać zamachu stanu i przywrócić cesarzowi Japonii jego dawną pozycję.

Cztery lata później tłumacz jego książek na język angielski, przez pewien czas także jego przyjaciel - Amerykanin John Nathan - opublikował biografię pisarza. Teraz otrzymuje ją polski czytelnik.

Książka Johna Nathana jest pierwszą zagraniczną biografią Mishimy i pod wieloma względami dotąd niedościgłą. Autor, amerykański profesor literatury japońskiej, ceniony krytyk literacki i tłumacz powieści takich pisarzy, jak Yukio Mishima czy Kenzaburo Oe, opublikował tę błyskotliwie napisaną, a przy tym rzetelnie udokumentowaną biografię Mishimy zaledwie cztery lata po śmierci pisarza.

Jakiego Mishimę poznajemy dzięki tej książce, czego dowiadujemy się o nim jako pisarzu i człowieku, czy lepiej dzięki Nathanowi możemy zrozumieć tę ostateczną decyzję Mishimy o odebraniu sobie życia?

O tym w Programie 2 Polskiego Radia opowiadali Elżbieta Brzozowska, Maciej Froński i Paweł Orzeł.


Posłuchaj
29:15 Strefa literatury Dwójka 26 sierpień 2022 21_30_29.mp3 Wokół pierwszej zagranicznej biografii Yukio Mishimy (Strefa literatury/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 26.08.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Podziemie pamięci" i "Kot i Tokio". Literatura z Kraju Kwitnącej Wiśni

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 13:52
Podczas spotkania z recenzentami w Dwójce zajrzeliśmy do książek Yoko Ogawy "Podziemie pamięci" oraz Nicka Bradleya "Kot i Tokio". W studiu gościli Piotr Kofta i Iwona Rusek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anita Zdrojewska: Toshikazu Kawaguchi porusza aspekty relacji międzyludzkich

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 11:10
- Myślę, że to przepiękna książka o relacjach i czasie – w pewnym sensie bardzo abstrakcyjnym. Mamy relację kochanków, relację mąż i żona, kwestię rodzeństwa i rodzicielstwa. I właściwie wszędzie brak jest uważności, umiejętności słuchania - mówiła w Dwójce japonistka Anita Zdrojewska o najnowszej powieści Toshikazu Kawaguchiego "Zanim wystygnie kawa".
rozwiń zwiń