X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Długa droga muzyki baroku

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 12:55
W audycji "Między dźwiękami" opowiedzieliśmy o jednej z najbardziej doniosłych innowacji w muzyce baroku, którą była emancypacja muzyki instrumentalnej.
Audio
  • Długa droga muzyki baroku (Między dźwiękami/Dwójka)
Claudio Monteverdi, portret pędzla B. Strozziego
Claudio Monteverdi, portret pędzla B. StrozziegoFoto: Wikimedia Commons/Domena publiczna

gotyk_free_1200.jpg
Muzyka gotyku, czyli poszukiwania ideału

Na początku XVII wieku, kompozytorzy zaczną zwracać uwagę na indywidualne walory brzmieniowe i techniczne poszczególnych instrumentów. W tym nowych – jak skrzypce, których triumfalny pochód zdominował muzykę włoską. Pojawiły się nowe formy  (canzona, a zwłaszcza sonata solowa i triowa), znakomici wirtuozi – pionierzy nowego stylu – tworzyli stopniowo idiom gry skrzypcowej. Początkowo wzorowali się na śpiewie i muzyce wokalnej, jej ozdobnikach, jej retoryce, wprowadzając nawet skrzypcowe recytatywy i ariosa. Z czasem jednak możliwości instrumentu (a był to czas świetności włoskich budowniczych skrzypiec z północnych Włoch) podsuwały kompozytorom wciąż nowe pomysły.

Nowe typy ornamentów, figuracji, poszerzenie skali instrumentu, rozmaite efekty specjalne (glissando, pizzicato) wzbogacające brzmienie i stronę dynamiczną, czy wprost – ekspresję.  Kształtowały się też coraz bogatsze sposoby współdziałania instrumentów pomiędzy sobą czy też – koncertowania z głosem. Na początku XVIII wieku sytuacja odmieniła się – teraz już to instrumenty dyktują typ melodyki, choćby w ritornellach otwierających arię, a za nim podąża – nie zawsze bez trudności - głos wokalny.

Tę drogę, jaką przebyła muzyka baroku, zechcemy pokazać na przykładzie muzyki włoskiej od pionierów nowego stylu (Fontana, Castello, Monteverdi, który sam grał na skrzypcach), by przejść potem do twórczości kompozytorów z Austrii (Biber) i Niemiec (Bach). Wnoszą oni odmienne spojrzenie na możliwości skrzypiec, przywiązując większą wagę do gry polifonicznej, nie rezygnując przy tym z wirtuozerii, ani z silnej ekspresji, w przypadku Bibera niekiedy wręcz szalonej i rozwichrzonej, zgodnie z estetyką stylus fantasticus.

*** 

Tytuł audycji: Między dźwiękami

Prowadzą: Ewa Obniska i Magdalena Łoś

Data emisji: 17.06.2018

Godzina emisji: 21.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marco Beasley w hołdzie Monteverdiemu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 14:40
W "Filharmonii Dwójki" tym razem aż dwa koncerty. Bohaterem jednego z nich będzie śpiewak specjalizujący się w utworach Claudia Monteverdiego.
rozwiń zwiń