Stefan Treugutt. Objaśniał teatr milionom

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 22:30
– Wybrałam Treugutta na studiach nie z powodu autorytetu naukowego, ale jego cotygodniowych występów w Teatrze Telewizji - mówiła o mistrzu polskiej teatrologii prof. Maria Prussak.
Audio
  • Prof. Maria Prussak i prof. Barbara Osterloff wspominają Stefana Treugutta. Audycja Iwony Malinowskiej (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Jeśli Stefan Treugutt recenzował jakiś spektakl, brał zawsze pod uwagę kształt teatralny, nie dramat
Jeśli Stefan Treugutt recenzował jakiś spektakl, brał zawsze pod uwagę kształt teatralny, nie dramatFoto: Pixabay/TravelCoffeeBook

Stefan Treugutt w latach 60. był jednym z najpopularniejszych krytyków teatralnych w Polsce. Raz w tygodniu na żywo wprowadzał widzów Teatru Telewizji w spektakl. -W ciągu pięciu minut potrafił dotknąć sensu przedstawienia i zaciekawić nim odbiorcę - zwracała uwagę prof. Maria Prussak.

Jako przykład komunikatywności krytyka przywoływała jego wykład o filozofii genezyjskiej w tekstach Juliusza Słowackiego. - Żeby oddać skalę wyobraźni poety Treugutt umysł Słowackiego porównał do umysłów największych współczesnych kosmologów - wspominała.

W audycji "Opowieści po zmroku" zaprezentowaliśmy fragmenty radiowych wypowiedzi Stefana Treugutta, który "intelektualne brzmienie swojego głosu" tłumaczył początkami... astmy.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzący: Iwona Malinowska

Goście: prof. Maria Prussak (kierownik Ośrodka Badań Filologicznych i Edytorstwa Naukowego w Instytucie Badań Literackich), prof. Barbara Osterloff (krytyk i historyk teatru, związana z warszawską Akademią Teatralną)

Data emisji: 23.03.2015

Godzina emisji: 22.15

bch/mm

Czytaj także

Konstanty Puzyna: krytyka teatralna u nas nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 13:00
– Uważa się go za wybitnego krytyka nie tylko dzięki temu, o czym pisał, lecz także dzięki temu, jak pisał – mówił Wojciech Majcherek o Konstantym Puzynie.
rozwiń zwiń