REKLAMA

Prof. Tomaszewski: w muzyce ważny jest kontekst

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 08:50
- Mówić o jednej balladzie można wtedy, kiedy się zna wszystkie ballady: na czym polega ich problem, skąd się wywodzą i dokąd idą - mówił w Dwójce wybitny muzykolog, który obchodził jubileusz 95. urodzin.
Audio
  • 95. urodziny prof. Mieczysława Tomaszewskiego. Relacja z jubileuszu (Opowieści po zmroku/Dwójka)
prof. Mieczysław Tomaszewski
prof. Mieczysław TomaszewskiFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Mieczysław Tomaszewski 1200.jpg
Mieczysław Tomaszewski. Wspomnienia muzykologa

W dniu 95. urodzin uczonego - w czwartek 17 listopada - w Akademii Muzycznej w Krakowie odbyła się msza święta, sesja "Młodzi wobec refleksji muzyczno-humanistycznej Mieczysława Tomaszewskiego" oraz koncert pieśni Schumanna.

Profesor opowiadał w Dwójce o swojej miłości do twórczości romantycznej. - Oprócz Chopina najbliższa jest mi pieśń romantyczna: Schuman, Schubert, Brahms, Mahler. To są szczyty związków słowa z muzyką, które zachwycają i otwierają perspektywę, dają pełną głębię.

Mieczysław Tomaszewski mówił też o swoim postrzeganiu kultury: - Zakładam, że nie mamy prawy mówić o jakimś zjawisku artystycznym, bez widzenia go w całym kontekście. Dopiero wtedy ten kontekst, geneza, rezonans, pozwalają mówić o tym utworze. Trzeba go widzieć w najrozmaitszych perspektywach.

W audycji wysłuchaliśmy relacji z jubileuszu profesora oraz wypowiedzi wychowanków, wielbicieli i współpracowników prof. Tomaszewskiego

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotował:  Beata Stylińska

Gość: prof. Mieczysław Tomaszewski, a także prof. Teresa Malecka, Daniel Cichy, Elżbieta Penderecka, Małgorzata Janicka-Słysz i Ewa Siemdaj

Data emisji: 21.11.2016

Godzina emisji: 21.30

bch