X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Literacka wielkość Haupta jest jego małością"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 13:18
- Ta "wielkość" wydała tylko jedną książeczkę. On to dziełko swojego życia opublikował w wieku 56 lat. I tyle, cała twórczość - mówił w Dwójce o zbiorze opowiadań "Pierścień z papieru" prof. Aleksander Nawarecki.
Audio
  • Audycji o Zygmuncie Haupcie (Opowieści po zmroku/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: LiliGraphie /Shutterstock.com

Haupt_plakat 1200.jpg
Zatopiony w słowach. Świat Zygmunta Haupta

Prof. Nawarecki skromny literacki dorobek Haupta tłumaczył tym, że jako pisarz nie potrafił opowiedzieć najprostszej historii. - Urywał po kilku stronach i zostawiał po sobie taki kawałeczek. W ostatnim tekście, który został opublikowany za jego życia, pisał: "No i cóż, okazuje się, że nie udało mi się opowiedzieć nawet jednej rzeczy, że nie ma we mnie materiału na Szeherezadę z jej bajkami".

Jednocześnie historyk literatury podkreślał, że nie ma wątpliwości, co do wielkiej klasy opowiadań Haupta. Pisarz najchętniej w swoich tekstach powracał do czasów dzieciństwa, młodości oraz wojny, a także do rodzinnych stron.

Zygmunt Haupt pochodził z Podola, studiował w Paryżu i we Lwowie, gdzie współtworzył tamtejszą międzywojenną bohemę. - Prowadził życie szaławiły, który godził się z ryzykiem, że się nie będzie dojadać, że pieniądze przeznaczone na lekarza przeznaczy na kupno książek - opowiadał prof. Aleksander Madyda. - Za to wojsko wspominał zawsze dobrze, uczestniczył w co najmniej czterech bitwach, które mogły się skończyć jego śmiercią, ale wyszedł z nich bez draśnięcia - dodawał


JABLONSKI(1847)_p248_-_MILATYN wiki 1200.jpg
Zygmunt Haupt. Opowiadania nie tylko z Kresów

W audycji wysłuchaliśmy również nagrań z archiwum Radia Wolna Europa, w których Zygmunta Haupta wspominają jego syn i przyjaciel.

Opowiadań Zygmunta Haupta będzie można słuchać na naszej antenie już od czwartku (23.03) w cyklu "Książka do słuchania" w interpretacji Arkadiusza Janiczka.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku 

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Aleksander Madyda, prof. Aleksander Nawarecki

Z nagrań archiwalnych: rozmowa Renaty Gorczyńskiej z synem Zygmunta Haupta i przyjacielem pisarza

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji:  21.30

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapamiętać Zygmunta Haupta. Premiera słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 18:03
Słuchowisko "Niezapamiętanie" przywołuje - w sensie dosłownym i przenośnym - postać znakomitego pisarza Zygmunta Haupta.
rozwiń zwiń