Maria Chludzińska. Caryca Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 14:00
- Marysia królowała w radiowym sekretariacie. To właśnie od niej jeszcze jako młody aktor otrzymałem pierwszy telefon z Polskiego Radia. Od tej pory to zawsze ona dzwoniła do mnie w sprawie terminu nagrania – wspominał w Dwójce zmarłą inspicjentkę radiowego teatru Krzysztof Kowalewski.
Audio
  • Reportaż o Marii Chludzińskiej (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Maria Chludzińska
Maria ChludzińskaFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Słynny aktor wraz z innymi artystami wspominał w reportażu Marię Chludzińską, która przez dekady była kierowniczką produkcji w Teatrze Polskiego Radia. Do jej zadań należało organizowanie nagrań słuchowisk i praca podczas ich realizacji.

- Całe moje życie radiowe związane było z Maryśką – wspominał Marian Opania. - Ona była carycą radia - zawsze niesłychanie energiczna i pełna wdzięku. Załatwiała wszystko: sprowadzała aktorów i ochrzaniała ich, gdy się spóźniali. Jeśli ktoś za długo siedział poprzedniej nocy w SPATiF-ie, zwracała mu wtedy uwagę, że nie przystoi w takim stanie pojawiać się w radiu – dodał.

W nagraniu audycji posłuchamy archiwalnych nagrań z wypowiedziami Marii Chludzińskiej, a także dowiemy się więcej o tym, jak podczas jednego z kryminalnych słuchowisk zaaranżowała efekt mający przypominać odgłos kopania grobu.

Maria Chludzińska zmarła 15 marca 2017 roku w wieku 86 lat.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku 

Prowadziły: Joanna Szwedowska i Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Aktorzy - Grażyna Barszczewska, Danuta Stenka, Marian Opania, Zbigniew Zamachowski, Wiktor Zborowski i Krzysztof Kowalewski

Data emisji: 03.04.2017

Godzina emisji:  21.30

mz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maria Chludzińska (1931-2017). Była żywą legendą Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 11:00
Z ogromnym smutkiem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pani Marii Chludzińskiej, nestorki Teatru Polskiego Radia, wieloletniej kierowniczki oragnizacji i produkcji, oddanej inspicjentki powieści radiowych "W Jezioranach" i "Matysiakowie", laureatki Honorowego Wielkiego Splendora w roku 2011. Sama o sobie żartobliwie mówiła, że jest legendą Teatru Polskiego Radia, jest jego ikoną. Marysiu, będzie nam Ciebie bardzo brakowało...
rozwiń zwiń