REKLAMA

Marszałka Mannerheima sposób na picie wódki

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 14:02
- Carl Gustaf Emil Mannerheim miał wiele ustalonych obyczajów, które towarzyszyły mu przy spożywaniu posiłków. Opanował też specjalną technikę picia wódki - opowiadała w Dwójce Anna Kulicka-Soisalon-Soininen, badaczka historii.
Audio
  • Kuchnia na dworze marszałka Carla Gustafa Emila Mannerheima (Droga przez mąkę/Dwójka)
Marszałek Carl Gustaf Emil Mannerheim, prezydent Finlandii  w lata 1944-1946
Marszałek Carl Gustaf Emil Mannerheim, prezydent Finlandii w lata 1944-1946Foto: Wikipedia/domena publiczna

Zaproszeni do studia goście barwnie opowiadają o żartobliwych sytuacjach, które zdarzały się marszałkowi podczas biesiadowania. Miał on też swoje przekonania i zwyczaje, które próbował narzucać innym.

- Opanował do perfekcji picie wódki nalanej z czubkiem do kieliszka. Zawsze łapał go nie za szyjkę, ale od góry - tak, by nie uronić ani kropelki - zdradzają goście audycji. Carl Gustaf Emil Mannerheim nieżyczliwym okiem patrzył też na popijanie alkoholu. - Gdy marszałek podejmował pewnego razu swojego generała, po kolacji częstował go koniakiem. Gość zapijał każdy łyk trunku kawą. Po każdym takim "zapiciu" Mannerheim wzywał adiutanta i prosił, by podać lepszy gatunek koniaku. Ze względu na to, że sytuacja powtarzała się kilka razy, marszałek w pewnym momencie rozłożył ręce stwierdzając, iż lepszego gatunku tego alkoholu już nie posiada - opowiada Anna Kulicka-Soisalon-Soininen.

Carl Gustaf Emil Mannerheim, marszałek Finlandii, był jedną z najbardziej znanych postaci w dziejach swojego kraju. Dowodził armią fińską w wojnach ze Związkiem Sowieckim w latach 40. XX wieku. Jako prezydent wyprowadził kraj z wojny oraz pomógł przetrwać najtrudniejszy okres powojenny. Był też znany jako wymagający smakosz.

Jak jadało się na dworze marszałka? Jakie alkohole pijał? Co to jest forszmak i dlaczego Mannerheim najbardziej lubił jego polską, warszawską wersję? O tym opowiadają goście audycji.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Goście: Anna Kulicka-Soisalon-Soininen i Jukka Soisalon-Soininen

Data emisji: 30.12.2017

Godzina emisji: 12.00

Hryna/bch