X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tęgie Chłopy na "Muzycznej Scenie Tradycji". Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 09:24
Obejrzyj nagranie występu kapeli Tęgie Chłopy, której debiutancki album "Dansing" miał podczas Dwójkowego koncertu swoją premierę.
Koncert kapeli Tęgie Chłopy na Muzycznej Scenie Tradycji
Koncert kapeli Tęgie Chłopy na "Muzycznej Scenie Tradycji"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Zespół zawiązał się w 2013 roku podczas Taboru Domu Tańca w Sędku. Przełomowym doświadczeniem było jednak spotkanie z legendarnym klarnecistą i saksofonistą Stanisławem Witkowskim. - W Radiu Kielce natrafiliśmy na fenomenalne nagrania kapeli rodzinnej założonej kiedyś przez pięciu braci Witkowskich. To był najsłynniejszy zespół w całym regionie. Ludzie musieli ich zapraszać na wesela pół roku przed terminem. A grali podobno tak, że "sufit się podnosił” - opowiadał Michał Maziarz w audycji Źródła. - Popytaliśmy trochę i dotarliśmy do Pana Stanisława, który okazał się nie tylko wspaniałym człowiekiem, lecz także świetnym muzykiem i nauczycielem - dodał.

Stanisław Witkowski stał się nie tylko patronem i mistrzem, lecz także okazjonalnym członkiem Tęgich Chłopów.

Koncert Tęgich Chłopów, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana 25 października, poprowadziła Anna Szewczuk

Kapela wystąpiła w składzie:

Maniucha Bikont – tuba, śpiew
Maciej Filipczuk – skrzypce
Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew
Mateusz Kowalski - akordeon
Michał Maziarz – skrzypce
Dorota Murzynowska – baraban
Szczepan Pospieszalski – trąbka
Stanisław Witkowski – klarnet, saksofon altowy
Michał Żak – klarnet
Marcin Żytomirski - skrzypce

Płyta "Dansing" jest w założeniu przekrojowym portretem repertuaru kapel wiejskich Kielecczyzny z lat 50. Zespół oddaje na niej atmosferę wiejskich zabaw tamtego czasu – to czas młodości i największych muzycznych triumfów kapeli braci Witkowskich. Kapela ogrywała wesela i zabawy taneczne na wschód od Kielc, w okolicach Łagowa i Opatowa, słynęła w tych stronach. Do dziś starsi mieszkańcy wspominają tamte zabawy. W repertuarze kapeli były zarówno melodie tradycyjne, nazywane tam "chłopami" bądź "śpiwami" (lokalna odmiana melodii trójmiarowych, mazurków), ale także polki i modne wówczas przeboje – wiejsko-miejskie tanga, walczyki, fokstroty. 

Obok tradycyjnych dla regionu "chłopów" na płycie znajdą się także inne melodie grywane na wiejskich zabawach przez dawne kapele z okolic Łagowa i Opatowa – polka, walczyk, tango. Choć kapela wywodzi się ze środowiska kontynuatorów wiejskiej tradycji muzycznej, jest nową propozycją ze względu na rozbudowany skład instrumentalny (zwłaszcza mocną sekcję dętą) i repertuar. Muzyka zespołu jest spektakularna, dynamiczna i żywiołowa. Stanowi swego rodzaju pomost między repertuarem tradycyjnym i "nowoczesnym" lat powojennych.

***

W płycie Tęgich Chłopów zachwyca mnie odkrycie na nowo urody muzyki z remiz strażackich i wesel Kielecczyzny. To oberki i fokstroty, chłopy, nostalgiczne tanga i walce, grane (i śpiewane) w dużych dętych składach. Fantastycznie zagrana muzyka lekceważonej prowincji, grana do tańca poważnie, ale z poczuciem humoru. To pionierskie przedsięwzięcie.
Andrzej Bieńkowski

Działalność kapeli to fenomen, nie tylko muzyczny. Chłopami kieruje przekonanie, że muzyka ta nie jest eksponatem ze skansenu kultury ludowej, ale że jej siła wiąże się z walorami czysto estetycznymi i ogromnym ładunkiem emocjonalnym, zachowanym w pamięci ludzi.
Ów pozytywny ładunek, energia, jaką ma w sobie ta muzyka jest wciąż do odtworzenia, odzyskania, umieszczenia w kontekście współczesnym.
Marcin Pospieszalski

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tęgie Chłopy: bądźcie gotowi na gruby potańc

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 14:00
Założona przez młodych muzyków kapela zawiezie muzykę ze wschodniej Kielecczyzny do Gdańska, Torunia i Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prusinowski: zaczęliśmy cenić nowych Kolbergów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 15:00
O plonach Roku Kolberga (2014) rozmawialiśmy z Januszem Prusinowskim, zasłużonym promotorem i interpretatorem muzyki tradycyjnej.
rozwiń zwiń