Koncert pamięci Jana Gacy - transmisja wideo

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 11:00
W ramach cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" odbywa się specjalny koncert, którym muzycy młodego pokolenia i przyjaciele Jana Gacy składają hołd radomskiemu mistrzowi skrzypiec.
Jan Gaca
Jan GacaFoto: PR2

Na "Muzycznej Scenie Tradycji" wystąpują: Maria Siwiec, Piotr Gaca, Tomasz Stachura, Maciej Żurek, Mateusz i Agnieszka Niwińscy, Julka Migdalska, Kasia Zedel, Marcin Drabik, Mateusz Kowalski.

Gościem audycji jest Andrzej Bieńkowski, autor płyty "3 x Gace”, poświęconej kapeli rodzinnej Gaców.

Andrzej Bieńkowski o Janie Gacy >>>

Koncert można obejrzeć za pośrednictwem naszej strony.

Muzyczna scena tradycji Studio Koncertowe PR im Władysława Szpilmana

 

 

Wielka Wielka Orkiestra Gaców, fot. Piotr Baczewski

 

***

Jan Gaca, radomski skrzypek, urodzony w 1933 roku w Przystałowicach Małych, zmarł 23 sierpnia tego roku. Grał od 16 roku życia na zabawach i weselach jako bębnista. W latach 90. powrócił do skrzypiec. Stał się znanym muzykantem w okolicy Przysuchy i ziemi radomskiej.
Wielokrotny laureat Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Laureat Nagrody im. Oskara Kolberga. Współpracował z zespołem śpiewaczym "Zakukała kukułecka" z Gałek Rusinowskich, grywał z harmonistą Marianem Pełką z Kłudna i kuzynem Stefanem Gacą – bębnistą.
Wykształcił wielu młodych muzyków i muzykantów grających na skrzypcach, basach i bębenku. Spośród jego uczniów wyróżnić można Macieja Żurka i Marka Ruczko z Olsztyna oraz Ewę Grochowską z Lublina. Wielokrotnie zapraszany do grania na potańcówkach i koncertach przez Stowarzyszenie "Dom Tańca" z Warszawy czy Stowarzyszenie "Tratwa" z Olsztyna.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Karpaty - pasterskie zaklęcia ocalone

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 20:22
- Gdy byłam na studiach, to kultura ludowa Karpat była jeszcze żywa. Istniały zakątki, które ostały się pomimo pochodu cywilizacji. Wtedy pomyślałam, że to wszystko odchodzi bezpowrotnie i postanowiłam je ocalić - mówiła dr Urszula Janicka-Krzywda, tegoroczna laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Gaca grał nawet zaspany

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 13:02
W czwartkowych "Źródłach" Jana Gacę - zmarłego w sierpniu tego roku wybitnego skrzypka z Radomszczyzny - wspominać będzie jego uczeń Maciej Żurek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bronisław Bida - roztoczański skrzypek, który kochał pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 11:04
Był jednym z ostatnich autentycznych muzykantów w tym regionie. Grał do ostatnich chwil życia, a jego największą pasją oprócz muzyki były pszczoły.
rozwiń zwiń