Nowe oblicze Zamku w Łańcucie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 12:00
Od roku trwają tam prace remontowo-konserwatorskie. Na ich temat Jolanta Danak rozmawiała z dyrektorem muzeum Witem Karolem Wojtowiczem.
Audio
  • Nowe oblicze Zamku w Łańcucie (Magazyn Europejski/Dwójka)
Zamek w Łańcucie - widok od strony Ogrodu Włoskiego
Zamek w Łańcucie - widok od strony Ogrodu WłoskiegoFoto: Marcin Wróbel, lic. CC 3.0. (wikimedia)

Muzeum Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.

*

Prace Zbigniewa Libery, Joanny Rajkowskiej, Grzegorza Sztwiertni, Jacka Adamskiego i kilkunastu innych polskich artystów można oglądać w stolicy Francji na wystawie zatytułowanej "Je brule Paris", czyli "Palę Paryż" w Cité internationale des arts. Tytuł nawiązuje do zapomnianej nieco książki Brunona Jasieńskiego. Ukazała się najpierw we Francji w 1928 roku. Wystawa odbywa się w ramach programu Place called Space, którego inicjatorem i głównym koordynatorem jest Fundacja Imago Mundi. Program łączy rezydencje artystyczne, wystawy i warsztaty, budując nową jakość pomiędzy tymi działalnościami. Wystawa ma konfrontować widzów z biozagrożeniem, lękiem i mechanizmami polityki strachu. Jej kuratorem jest Stanisław Ruksza, a rozmawiała z nim Barbara Schabowska.

*

Koncepcja pejzażu dźwiękowego, dźwięki miasta, różnorodność środowiska dźwiękowego w życiu człowieka. To wszystko elementy, którymi zajmują się twórcy i uczestnicy projektu Culture of Sound - Sound of Culture, czyli Dźwięk Kultury - Kultura Dźwięku. Dzięki środkom z budżetu Kreatywnej Europy artyści z całego świata mają okazję wspólnie tworzyć i rozmawiać o problematyce dźwiękowej. Kuratorzy projektu ze strony CSW - Marianna Dobkowska i Krzysztof Marciniak - o charakterystyce pracy z dźwiękiem opowiadać będą w tętniącym życiem Zamku Ujazdowskim. A rozmawiała z nimi Hanna Szczęśniak.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Justyna Piernik

Data emisji: 5.09.2015

Godzina emisji: 15.00

mm/mc/bch

Czytaj także

Cenne odkrycie z XVII w. na zamku w Łańcucie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 16:23
XVII-wieczne polichromowane belki odkryto podczas remontu dachu w Zamku w Łańcucie. Na razie są zabezpieczone i poddawane konserwacji. Niestety, turyści na razie nie maja szans tego zobaczyć.
rozwiń zwiń