Europejska Stolica Kultury. Nie tylko Wrocław...

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 15:00
O inauguracji Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w San Sebastian opowiedziała w "Magazynie europejskim" Ewa Wysocka.
Audio
  • Magazyn europejski: Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w San Sebastian; "Guten Tag po polsku", Kopalnia Soli "Wieliczka"; "Erasmus+" (Dwójka)
San Sebastian w Kraju Basków wybrane zostało, wraz z Wrocławiem, Europejską Stolicą Kultury 2016
San Sebastian w Kraju Basków wybrane zostało, wraz z Wrocławiem, Europejską Stolicą Kultury 2016Foto: PAP/EPA/JUAN HERRERO

Spotkaliśmy sie także z Lisbeth Jessen - dwukrotną laureatką Prix Italia w dziedzinie dokumentu radiowego. Jednym z najgłośniejszych jej filmów jest "Czaszka z Katynia". Dokument pokazało wiele stacji telewizyjnych w Europie. W 2010 r. została uhonorowana medalem Pro Meritis Instytutu Polsko-Skandynawskiego w Kopenhadze za podjęcie tematyki związanej z mordem polskich żołnierzy w Katyniu i rozpowszechnieniem jej w mediach skandynawskich. Współpracuje także z berlińskim Deutschlandradio Kultur. Zrealizowała tam, wraz z Moniką Hemperek z Radia Lublin, nagrany na Opolszczyźnie i w Nowym Jorku reportaż "Guten Tag po polsku".

*

Środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Spójności stały się dla polskich przedsiębiorstw i firm dodatkowym źródłem finansowania, które pozwala poszerzać im swoja ofertę, poprawia konkurencyjność i innowacyjność. Jednym z takich miejsc jest Kopalnia Soli "Wieliczka" - jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. Kopalnia liczy ponad 700 lat, jest zabytkiem klasy światowej, wpisanym jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Z Marzeną Chwast i Michałem Wiegosem rozmawiała Beata Stylińska.

*

Program "Erasmus+" cieszy się od początku swojego istnienia, czyli od 2014 roku, niegasnącym zainteresowaniem. Unia Europejska przeznaczyła na inicjatywy edukacyjne ponad 200 mln Euro, a w ciągu dwóch ostatnich lat wpłynęło ponad 8000 wniosków. O tym, co beneficjenci programu mogą zyskać w 2016 roku, rozmawiali w ostatni wtorek uczestnicy konferencji na Stadionie Narodowym w Warszawie. Dawid Dziedziczak spotkał się z Dominikiem Mosiczukiem, przedstawicielem Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę", oraz Mirosławem Marczewskim, dyrektorem generalnym Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Narodowej Agencji Programu Erasmus+.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Justyna Piernik

Data emisji: 23.01.2016

Godzina emisji: 15.00

mm/jp

Czytaj także

"Przebudzenie" duchów Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 15:00
We Wrocławiu rozpoczął się program Europejskiej Stolicy Kultury. Stolica Dolnego Śląska dzieli tytuł z San Sebastian.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejskie Stolice Kultury. "Aktywny most Wrocław-San Sebastián"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 18:00
- Jednym z elementów programu otwarcia będzie w San Sebastián 24-godzinna tamborrada. Dołączy do niej, wirtualnie, 4 tys. młodych ludzi z Wrocławia - opowiadała Ewa Wysocka o hiszpańskim mieście, które dzieli ze stolicą Dolnego Śląska tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
rozwiń zwiń