"Przebudzenie" duchów Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 15:00
We Wrocławiu rozpoczął się program Europejskiej Stolicy Kultury. Stolica Dolnego Śląska dzieli tytuł z San Sebastian.
Audio
  • Relacja z otwarcia we Wrocławiu projektu Europejska Stolica Kultury 2016 (Magazyn Europejski/Dwójka)
Próba prasowa przedstawienia Przebudzenie w reż. Chrisa Baldwina. Spektakl to opowieść o historii miasta snuta przez cztery duchy - Ducha Wielu Wyznań, Ducha Innowacji, Ducha Odbudowy oraz Ducha Powodzi
Próba prasowa przedstawienia "Przebudzenie" w reż. Chrisa Baldwina. Spektakl to opowieść o historii miasta snuta przez cztery duchy - Ducha Wielu Wyznań, Ducha Innowacji, Ducha Odbudowy oraz Ducha PowodziFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Na weekend otwarcia zaplanowano szereg koncertów, wystaw i wydarzeń klubowych. Jednym z pierwszych przedsięwzięć ESK był wernisaż ekspozycji hiszpańskiego rzeźbiarza, Eduardo Chillidy, pod tytułem "Brzmienia". W sobotę o 16:00 rozpoczął się projekt "Muzeum Marzeń", łączący malarstwo, literaturę, muzykę i teatr. Centralnym wydarzeniem weekendu otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury był pochód zatytułowany "Przebudzenie", podczas którego cztery duchy Wrocławia przewędrowały przez miasto i spotkały się w Rynku.

Pozostałe tematy audycji:

  • Dobiega końca program edukacyjno-kulturalny "Żydowskie dziedzictwo kulturowe", dofinasowany z funduszy norweskich i EOG. - W nadchodzących miesiącach powstanie platforma wirtualna "Żydowska Warszawa", odbędą się spacery po stolicy, wydana zostanie również książka poświęcona kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Opowiedziały o tym Agnieszka Pindera i Joanna Król.
  • Kształcenie młodych dyplomatów - to zadanie Służb Dyplomatycznych Unii Europejskiej czyli organizacji o nazwie EEAS (European External Action Service). Pierwszy taki program odbył się w 2001 roku i dotyczył Zachodnich Bałkanów. W jego ramach odbywają się nie tylko zajęcia i wykłady, ale także egzaminy związane polityką zagraniczną. Bycie absolwentem takiego programu ułatwia ubieganie się o stanowisko właśnie w Służbach Dyplomatycznych Unii Europejskiej, a także w innych jej organach. Tegoroczny program potrwa do czerwca, ale już wkrótce będzie można ubiegać się o udział w kolejnym szkoleniu.
  • Kryzys migracyjny oraz otwarcie procedury praworządności w Polsce przez Komisję Europejską - to najważniejsze w tym tygodniu tematy w prasie europejskiej. Doniesienia gazet belgijskich i niemieckich śledzili Beata Płomecka i Wojciech Szymański.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Data emisji: 16.01.2016

Godzina emisji: 15.00

mm/mc/bch

Czytaj także

ESK Wrocław 2016: o czym opowiemy Europie?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 02:23
- Wrocław to miasto spotkań i w taki sposób rozumiemy Europejską Stolicę Kultury. Chcemy, by wyszedł stąd pozytywny i przyjazny impuls dla całej Europy - mówi Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrocław obejmuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 09:56
W piątek zaplanowano ceremonię otwarcia. Będzie jej towarzyszyło około stu różnych imprez.
rozwiń zwiń