Wielka Wojna i nowa muzyka

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 23:00
"Od poezji do muzyki" to hasło projektu upamiętniającego ofiary I wojny światowej, o którym mówiliśmy w "Magazynie europejskim".
Audio
  • Wielka Wojna i nowa muzyka (Magazyn Europejski/Dwójka)
Do tekstów zarówno literackich, jak i dokumentalnych powstałych podczas Wielkiej Wojny współcześni kompozytorzy napiszą dzieła na chór kameralny
Do tekstów zarówno literackich, jak i dokumentalnych powstałych podczas Wielkiej Wojny współcześni kompozytorzy napiszą dzieła na chór kameralnyFoto: Capecodprof/Pixabay, domena publiczna

- Badając lata 1914-1918, zdaliśmy sobie sprawę, że pisano wtedy zaskakująco niewiele muzyki na chóry kameralne. Postanowiliśmy zapełnić tę artystyczną lukę i poprosiliśmy współczesnych kompozytorów o napisanie własnych utworów do listów, pamiętników i poezji z czasów Wielkiej Wojny - mówią organizatorzy projektu, Babette Geiner i Leo Samama.

Poza tym w audycji:

- Dzieci wietnamskich imigrantów potrzebują w szkole asystenta kulturowego - twierdzi Aleksandra Ośko, pomysłodawczyni projektu "Wielokulturowa szkoła w Gminie Lesznowola", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. O roli asystenta kulturowego opowiedziała Katarzyna Tu, zatrudniona w Zespole Szkół Publicznych w Mrokowie.

Co daje członkostwo w Europejskim Stowarzyszeniu Narodowych Instytutów Kultury EUNIC? Jak wygląda współpraca polsko-francuska w Paryżu? Między innymi o tych sprawach mówili Joanna Karasek - dyrektor Instytutu Polskiego w Paryżu i zastępca: Małgorzata Łatkiewicz-Pawlak.

Zbliżające się wybory parlamentarne na Wyspach Brytyjskich oraz stosunki grecko-rosyjskie to jedne z najistotniejszych w tym tygodniu tematów w prasie krajów UE. Komentarze gazet brytyjskich i belgijskich prześledzili Grzegorz Drymer i Beata Płomecka.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzenie: Katarzyna Nowak

Data emisji: 4.04.2015

Godzina emisji: 13.30

jp/bch