REKLAMA

Barwny obraz nizin społecznych po czesku

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 11:32
W audycji recenzowaliśmy książki "Nuselski punk" Green Scuma oraz "Wrażliwy człowiek" Jáchyma Topola.
Audio
  • "Nuselski punk" Green Scuma i "Wrażliwy człowiek" Jáchyma Topola (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom.

Historie i historyjki Green Scuma o ludziach z praskich nizin to mistrzowskie skrzyżowanie prozy Grzesiuka, Haszka i Hrabala. Autor "Nuselskiego punka" zna ten świat z pierwszej ręki, bo sam żyje na Nuslach "na przemian pod dachem i na ulicy".

Ta ciesząca się nie najlepszą sławą proletariacko-romska dzielnica w Pradze to miejsce, w którym nic nie jest proporcjonalne, wszystko od czapy. Miejscowi mają mnóstwo świetnych pomysłów, których, nie wiedzieć czemu, nie rozumie świat. Bo też cóż może być złego w tym, że np. ktoś skróci sobie drogę, jadąc rowerem przez tunel za wagonami metra? Tutejsi ludzie starają się jakoś przetrwać, mieć na chleb i na piwo w miejscowej gospodzie. Ich opowieści autor, pisarz i bloger ukrywający się pod pseudonimem Green Scum, zna z pierwszej ręki: - Większość tych historyjek przeżyłem sam albo wydarzyły się one moim przyjaciołom. Są to historie wprawdzie na pierwszy rzut oka humorystyczne, ale kryje się za nimi smutek, bo zwyczajny człowiek, taki któremu nic nie wychodzi, zbyt wesołego życia nie ma (opis wydawnictwa).

Drugą z książek zaprezentowanych w audycji będzie "Wrażliwy człowiek" Jáchyma Topola. Jak czytamy w nocie wydawniczej, to historia jak żadna inna: Buras, podstarzały wędrowny aktor, jego kobieta Soňa i dwóch synów przemierzają Europę od festiwalu do festiwalu, od kłopotów do kłopotów. A kiedy w końcu uda im się wrócić do dawno opuszczonego domu nad brzegiem Sazawy, zastaną kraj zupełnie inny od tego, który został w ich pamięci.

To historia o włóczęgach, dziwkach, drobnych przestępcach i chuliganach, o ludziach, którzy żyją według własnych zasad, a ich głównym celem jest – przetrwać. Są brutalni, ale w głębi serca wrażliwi, są prości, ale rozprawiają o filozofii. Muszą się zmienić, ponieważ ich świat odchodzi w przeszłość, a nowy rządzi się zupełnie innymi prawami.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 7.09.2019

Godzina emisji: 12.30

mat. prom./pg

Czytaj także

"Piąty wymiar" i "Kobold". Powieści zza południowej granicy

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 13:12
W "Czytelni" sięgnęliśmy tym razem po książki dwójki czeskich autorów: Martina Vopěnki i Radki Denemarkovej. 
rozwiń zwiń