Polskie Radio
Section05
czytelnictwo

Konstanty Pilawa o antyklerykalizmie: to obowiązek świeckich wynikający nie tylko z ortodoksji

- Papież Franciszek wielokrotnie mówił, że dzisiaj jedną z większych wad współczesnego Kościoła jest klerykalizm, który można tu definiować jako utożsamianie dobra Kościoła z jakimś dobrem własnym, dobrem interesu konkretnego księdza, biskupa czy pewnej grupy - mówił w Polskim Radiu 24 red. Konstanty Pilawa ("Pressje").   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura czytelnictwo KULTURA filozofia Kościół katolicki

Rzym z innej perspektywy. Piotr Kępiński w PR24 o książce "Szczury z via Veneto"

Nigdy nie myślałem, żeby w ten sposób "ugryźć" Rzym. (...) Dla mnie elementarnym szokiem było zobaczenie szczurów w zupełnym centrum, niedaleko synagogi, vis-à-vis Wyspy Tyberyjskiej. Byłem tym absolutnie zaszokowany - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kępiński o swojej nowej książce "Szczury z via Veneto".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA KSIĄŻKA literatura czytelnictwo turystyka Rzym Włochy Katarzyna Cygler

"Książka o pewnych mechanizmach społecznych". Marek Ławrynowicz o "Malinówku"

Są postaci trochę - powiedziałbym - symboliczne. Burmistrz reprezentuje władzę. (...) Proboszcz - wiadomo, w małej miejscowości jest postacią bardzo ważną. Chciałem napisać książkę o pewnych mechanizmach społecznych, właśnie pokazanych poprzez taki mikro-świat - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ławrynowicz o swojej książce "Malinówek".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA radio KSIĄŻKA czytelnictwo literatura słuchowisko Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska

"Rety, jakie to jest dobre". Orbitowski o twórczości Orwella

"Folwark zwierzęcy" się broni. To dobra historia o władzy, mechanizmach zaprzeczania, o tym, w jaki sposób jesteśmy manipulowani, jak tej manipulacji ulegamy - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował "Folwark zwierzęcy. Dziennik z folwarku" i "Czy naprawdę schamieliśmy?" George'a Orwella.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA George Orwell czytelnictwo książki KSIĄŻKA

Wizyta pierwszej damy w Wilnie. Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w akcji promowania czytelnictwa

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda bierze udział na Litwie w konferencji poświęconej dostępności do informacji dla osób niepełnosprawnych. Wczoraj małżonka prezydenta Polski Andrzeja Dudy, wraz z pierwszą damą Republiki Litewskiej Dianą Nausediene, spotkały się z dziećmi w ramach akcji "Książka - start".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Agata Kornhauser-Duda Europa Litwa czytelnictwo

Rząd przeznaczy ponad 1 mld zł na program proczytelniczy. "Biblioteka to mały dom kultury"

Rząd przeznaczy ponad miliard złotych na Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce w latach 2021-2025. To jeden z najważniejszych i największych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowanym we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński czytelnictwo książki biblioteka

Wicepremier Gliński: o 40 procent zwiększyliśmy środki na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Udało nam się zwiększyć środki na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa o 40 proc. W tej chwili przeznaczone jest około 1 mld 80 mln zł na polskie czytelnictwo - powiedział minister kultury Piotr Gliński w poniedziałek podczas konferencji prasowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Biblioteka Narodowa Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Książka idealna na każdy moment". Magdalena Kordel o powieści "Zanim wyznasz mi miłość"

Uwielbia dobrą kuchnię i podróże, od kilku lat prowadzi blog "Za górami, za lasami", dzięki któremu początkujący pisarze mają szansę wydać swoją pierwszą powieść. 30 czerwca ukaże się jej nowa książka "Zanim wyznasz mi miłość". Gościem radiowej Jedynki była pisarka Magdalena Kordel.
Zobacz więcej na temat:  literatura pisarze i poeci czytelnictwo KULTURA Małgorzata Raducha

"Bardzo mieszane wrażenia na granicy niechęci". Orbitowski o książce Dołęgi-Mostowicza

- Moje wrażenia są bardzo mieszane i na granicy niechęci, przy całej sympatii do postaci autora - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzowali książkę "Pechowy literat i inne opowiadania, nowele, humoreski" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, wydawnictwo Iskry.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA książki KULTURA literatura czytelnictwo

Autorka książki "To my wychowamy Kościół": kobiety Kościoła są bardzo różnorodne

- Okazuje się, że tak naprawdę my, kobiety Kościoła, jesteśmy bardzo różne, oczekujemy różnych rzeczy, mamy różne pragnienia dotyczące i naszej wiary, i naszej obecności w Kościele, i też różne pomysły. Starałam się pokazać różne punkty widzenia - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Magdalena Kędzierska-Zaporowska, autorka książki "To my wychowamy Kościół".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek kobieta Kościół Kościół i kultura KSIĄŻKA literatura czytelnictwo chrześcijaństwo

Jak pandemia zmieniła biblioteki w małych miejscowościach

Biblioteki kojarzy się z miejscem pełnym ciszy i spokoju. Jest to także skarbnica wiedzy wypełniona po brzegi książkami różnego rodzaju. W mniejszych miejscowościach stanowią one także centrum kulturowego życia miasta. W jaki sposób są one zatem prowadzone oraz jak udało im się przetrwać okres pandemii? W Strefie Rodzica odpowiedzi udzieliły główny inspektor Biblioteki Publicznej we Włochach, Hanna Bolesta, dyr. Biblioteki Miejskiej w Siemiatyczach, Ewa Nowik oraz kierownik filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach, Marta Waszczeniuk.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci czytelnictwo książki dla dzieci