Polskie Radio
Section05
czytelnictwo

Teatr Lalka. "W perspektywie widzenia zawsze było dziecko"

Historia Teatru Lalka to pierwsza tego typu publikacja poświęcona scenie wywodzącej się z najpiękniejszej polskiej tradycji teatralnej i plastycznej.  Książka zawiera materiały  dokumentujące, opisujące i interpretujące jej dokonania artystyczne, estetyki i style na przestrzeni 70 lat. To opowieść o teatrze, w którym lalki stają się przewodnikami po historii i współczesności. O historii Teatru Lalka mówiła w audycji Warto Czytać współautorka książki "Teatr Lalka 1945-2015. Samarkanda-Kraków-Warszawa" Joanna Rogacka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa książki czytelnictwo dzieci

„Rudowłosa”. Tajemnicza i wielowątkowa powieść Pamuka

Współczesny dramat, który konfrontuje Wschód i Zachód, a także przedstawia wszystkie skrajności dzisiejszej Turcji. To także opowieść o miłości i namiętności, którym towarzyszą liczne niedopowiedzenia i aura tajemniczości. Tak w skrócie prezentuje się książka „Rudowłosa” autorstwa Orhana Pamuka. W audycji „Między Kropkami” mówiła o niej Anna Wysocka z niezależnej audycji literackiej „Książki pod lupą”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura książki Orhan Pamuk czytelnictwo

"Chciałam zdefiniować PRL-owski luksus"

- W PRL-u kombinowanie było rozdęte do ogromnych rozmiarów. Wszystko się zdobywało, nic nie było na wyciągnięcie ręki. Stąd były wszystkie zawiści i zazdrości. To był poniżający okres w życiu społecznym, zdobycie najprostszych rzeczy wymagało mnóstwo zachodu. Największym luksusem PRL-u były przywileje, dostęp do czegokolwiek. Jeśli ktoś je miał, to mógł żyć w miarę normalnie – mówiła w audycji Warto Czytać Aleksandra Boćkowska, autorka książki "Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL książki czytelnictwo literatura

"Góry umarłych" – kryminał z elementami metafizycznymi

- "Góry umarłych" to nie jest typowy kryminał, natomiast Andrzej nie jest zwyczajowym bohaterem książki kryminalnej. Można w powieści znaleźć elementy thrillera, a nawet książki psychologicznej. Akcja powieści rozgrywa się w Bieszczadach, gdzie Andrzej przybywa, by rozwiązać zagadkę zaginięcia 10-letniego chłopca – o swojej książce "Góry umarłych" mówił w audycji Między Kropkami autor powieści Tomasz Hildebrandt.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki czytelnictwo literatura

"Analfabet III RP", czyli polska polityka w krzywym zwierciadle

Gdzie jest palarnia u prezydenta? Po co premierom obiady czwartkowe? Kogo warto podsłuchiwać? Na te i na wiele innych niebanalnych pytań odpowiedź można znaleźć w najnowszej książce Piotra Goćka "Analfabet III RP". Najciekawsze zjawiska, osoby i wydarzenia z polskiego życia politycznego ostatnich lat ujęte w subiektywnym i złośliwym leksykonie publicysty tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo książki Piotr Gociek

"Fallaci. Torańska" - portret dwóch dziennikarek i epoki

Remigiusz Grzela przejechał tysiące kilometrów śladami Oriany Fallaci i Teresy Torańskiej, rozmawiał z ich najbliższymi przyjaciółmi, dotarł do nieznanych dokumentów. W ten sposób powstał portret dwóch dziennikarek i epoki, w której żyły i którą próbowały opisać. Autor książki "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska" był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Oriana Fallaci Teresa Torańska czytelnictwo książki Remigiusz Grzela

"Ludzie na drzewach", czyli o moralności w dążeniu do celu

Intrygująca, trzymająca w napięciu, a także wielopoziomowa powieść o zderzeniu dwóch odmiennych kultur. Książka "Ludzie na drzewach", autorstwa Hanyi Yanagihary, stawia pytania o granicę między dobrem i złem, a także o to, jak daleko jest w stanie posunąć się człowiek, by osiągnąć swój cel. O najnowszej powieści amerykańskiej pisarki i dziennikarki mówiła Jolanta Kozak, jej tłumaczka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo książki literatura

„Ostatnie srebrniki” - powieść Tadeusza Biedzkiego

Czy mała, stara, drewniana szkatułka może mieć wpływ na dramatyczne wypadki rozgrywające się w dzisiejszym świecie? Tak, w książce „Ostatnie srebrniki” autorstwa Tadeusza Biedzkiego. Autor w swojej powieści łączy wydarzenia sprzed tysięcy lat z największymi współczesnymi zagrożeniami, od Jerozolimy po Barcelonę. W audycji „Między Kropkami” podróż w głąb starożytnej historii z kryminałem i sensacją w tle.
Zobacz więcej na temat:  kawa literatura czytelnictwo