Polskie Radio
Section05
czytelnictwo

"Znachor". Biograf Dołęgi-Mostowicza o "znachoromanii" i pomyłce pewnego filmowca

– Tadeusz Dołęga-Mostowicz napisał najpierw "Znachora" jako scenariusz filmowy albo szkic scenariusza. Dostarczył ten tekst jakiemuś filmowemu producentowi i… dostał odmowę – opowiadał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Jarosław Górski, autor książki "Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza". 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Dołęga-Mostowicz literatura II RP Dwudziestolecie międzywojenne chłopi medycyna czytelnictwo kino

"Poczytnik". Ostróda 1946 roku, czyli polski "Dziki Zachód"

Andrzej Brzeziecki na podstawie m.in. zachowanych w Archiwum IPN zeznań świadków odtwarza powojenne burzliwe chwile na ziemiach odzyskanych, kiedy po ulicach grasowali pijani czerwonoarmiści, a spokój na tym "Dzikim Zachodzie" próbowali zaprowadzić nie bardziej trzeźwi przedstawiciele władzy ludowej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z autorem książki.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Postać warta przypomnienia". Jerzy Kłosiński o prof. Arturze Hutnikiewiczu

Prof. Artur Hutnikiewicz to jeden z najwybitniejszych znawców literatury okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, wykładowca UMK w Toruniu, autor ponad 300 prac naukowych, w tym szereg monografii książkowych, rozpraw i studiów literackich. Gościem audycji był Jerzy Kłosiński, autor biografii prof. Artura Hutnikiewicza.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Para prezydencka zainauguruje tegoroczną edycję

W całym kraju i poza jego granicami, odbędzie się w sobotę Narodowe Czytanie - dwunasta odsłona akcji promującej czytelnictwo i przypominającej najważniejsze dzieła literatury polskiej. W tym roku lekturą jest "Nad Niemnem", najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2023

Podsumowanie ogólnopolskiej akcji #TataTeżCzyta

Tegoroczna wiosna w polskim świecie książki odbyła się pod hasłem #TataTeżCzyta - ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, której celem było zachęcenie mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na ojców, do czytania książek dzieciom. W Social Media pojawiło się prawie 2 000 postów z hashtagiem akcji! 30 000 poradników #TataTeżCzyta dotarło do rodzin w całej Polsce. Patronem medialnym akcji #TataTeżCzyta jest Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  czytanie bajek czytelnictwo literatura dziecięca patronatPRD

Polacy w Kanadzie. Historia nieznana

Pierwsi Polacy na terytorium dzisiejszej Kanady zaczęli przybywać w dobie rozbiorów Rzeczypospolitej, sporo w nich było też żołnierzy wojen napoleońskich. Migracja na większą skalę do Kanady rozpoczęła się w połowie XIX w., a na początku szczególnie widoczna w niej była społeczność kaszubska. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Stanisław Stolarczyk, autor książki "Polacy w Kanadzie. Historia grobami pisana". 
Zobacz więcej na temat:  Kanada Polonia książki czytelnictwo

"Poczytnik". Jarosław Molenda o trudnej przeszłości Zbigniewa Nienackiego

- Nienacki to pełna współpraca z bezpieką np. szkalowanie, stawianie Żołnierzy Niezłomnych w najgorszym świetle. Służalczość dla służb i partii to jedna z jego ciemniejszych stron - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Molenda, autor biografii Zbigniewa Nienackiego.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Zbigniew Nienacki

PR24 Krytycy Henryka Sienkiewicza. Prof. Wiesław Ratajczak: inaczej wyobrażali sobie wielkość

Henryk Sienkiewicz, pisarz wybitny, jeden z największych polskich twórców, pierwszy polski noblista, jeden z najważniejszych jeśli chodzi o kształtowanie polskiej świadomości narodowej. A jednak, choć doceniła Akademia Szwedzka, do dziś są tacy, którzy odmawiają Sienkiewiczowi wielkości. O tym w Polskim Radiu 24 mówił prof. Wiesław Ratajczak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Henryk Sienkiewicz KULTURA Zdzisław Krasnodębski

PR24 "Herbertiada". Kołobrzeski przegląd twórczości jednego z najwybitniejszych polskich poetów

Od 2000 roku w Kołobrzegu - nieprzerwanie - organizowany jest Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada" - jedyne takie wydarzenie w Polsce. O szczegółach mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Pechman, pomysłodawczyni i organizatorka "Herbertiady".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA poezja literatura czytelnictwo Zbigniew Herbert Maja Kluczyńska