Polskie Radio
Section05
czytelnictwo

"Ludzie na drzewach", czyli o moralności w dążeniu do celu

Intrygująca, trzymająca w napięciu, a także wielopoziomowa powieść o zderzeniu dwóch odmiennych kultur. Książka "Ludzie na drzewach", autorstwa Hanyi Yanagihary, stawia pytania o granicę między dobrem i złem, a także o to, jak daleko jest w stanie posunąć się człowiek, by osiągnąć swój cel. O najnowszej powieści amerykańskiej pisarki i dziennikarki mówiła Jolanta Kozak, jej tłumaczka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo książki literatura

„Ostatnie srebrniki” - powieść Tadeusza Biedzkiego

Czy mała, stara, drewniana szkatułka może mieć wpływ na dramatyczne wypadki rozgrywające się w dzisiejszym świecie? Tak, w książce „Ostatnie srebrniki” autorstwa Tadeusza Biedzkiego. Autor w swojej powieści łączy wydarzenia sprzed tysięcy lat z największymi współczesnymi zagrożeniami, od Jerozolimy po Barcelonę. W audycji „Między Kropkami” podróż w głąb starożytnej historii z kryminałem i sensacją w tle.
Zobacz więcej na temat:  kawa literatura czytelnictwo

Małe księgarnie na polskim rynku książki

– Czytanie jest jedną z najbardziej wciągających form spędzania wolnego czasu – powiedział Jakub Bułat, właściciel warszawskiej kawiarnio-księgarni rodzinnej Tarabuk, który wraz z córką Anną Bułat byli gośćmi Polskiego Radia 24. W najnowszej odsłonie audycji „Między Kropkami” mówili m.in. o znaczeniu kameralnych księgarni i o tym, czym są dla ludzi pasjonujących się literaturą.
Zobacz więcej na temat:  kawa literatura czytelnictwo

Polki coraz częściej sięgają po ebooki

Aż 49 proc. spośród 563 zapytanych kobiet deklaruje, iż korzysta z ebooków, a 28 proc. sięga po audiobooki. Większość - bo 69 proc. - pobiera bezpłatne tytuły ebooków dostępne na oficjalnych stronach, 49 proc. kupuje je samodzielnie, a 44 proc. korzysta z  nabytych przez rodzinę lub znajomych. O tym, jak czytają Polki, mówiła w Polskim Radiu 24 Martyna Bednarczyk z firmy Virtualo.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo literatura ebook

Historia intryg w królewskim rodzie Piastów

"Płomienna korona" to trzeci i ostatni tom "Odrodzonego Królestwa", który niedawno ukazał się staraniem wydawnictwa Zysk i s-ka. Elżbieta Cherezińska tym razem zabrała czytelników w czasy średniowiecza i przywołała takie postaci jak król Władysław Łokietek czy jego żona Jadwiga. O "Płomiennej koronie" mówiła w Polskim Radiu 24 autorka Elżbieta Cherezińska.
Zobacz więcej na temat:  królowie Polski książki czytelnictwo historia Polski literatura polska literatura

Włosy - ich znaczenie w polskiej kulturze

Dawniej kobiety w ciąży i w żałobie nie mogły się czesać, mężatki nosić długich warkoczy, zaś używanie grzebienia po zmarłym mogło przynieść nieszczęście. Jakie przesądy i wierzenia obecne w polskiej kulturze dotyczą włosów? Opowiedzieli o tym goście audycji Kultura nie całkiem osobista autorzy książki "Cięcie - włosy ludu polskiego" -  Joanna Ambroz oraz Paweł Ziegler.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo literatura polska dzieci macierzyństwo

Historia zabójcy ze Śląska. "Inspirował go Marchwicki"

Nazywano go "Wampirem z Bytomia" lub "Frankensteinem". Seryjny morderca, który z zimną krwią zabił pięć kobiet. Joachim Knychała był drugim, po Zdzisławie Marchwickim, "wampirem" działającym na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. W umysł zabójcy spróbował wniknąć Przemysław Semczuk, autor książki "Kryptonim Frankenstein", ukazującej przerażającą historię człowieka, który zszedł na drogę zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki literatura czytelnictwo zabójstwo

Matka z syndromem pustego gniazda

Zbliżający się październik to dla wielu młodych ludzi początek studiów, często poza domem, a dla rodziców konieczność poradzenia sobie z "syndromem opuszczonego gniazda". O trudnych rozstaniach z dziećmi i sposobach na samotność opowiedziała w audycji Kultura nie całkiem osobista pisarka Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka popularnej serii powieści „Cukierni Pod Amorem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo literatura polska dzieci macierzyństwo

O poszukiwaniu siebie w powieści "Stancje"

"Stancje" to nowa powieść Wioletty Grzegorzewskiej. Jej bohaterka – Wiolka, po maturze z rodzinnej wsi przyjeżdża do Częstochowy na studia polonistyczne. Życie w dużym mieście to dla dziewczyny wiele nowych wyzwań. Książka jest subtelną historią o dojrzewaniu, młodzieńczym zagubieniu, poszukiwaniu i poznawaniu samego siebie. Jej autorka była gościem audycji Warto Czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo książki literatura