Literackie wyprawy na kalifornijską prowincję i pod Londyn

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 13:03
W audycji "Czytelnia zrecenzowaliśmy powieści Davida Vanna pt. "Brud" i Maxa Portera pt. "Lanny".
Audio
  • "Brud" David Vann i "Lanny" Max Porter (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek, które omówimy w Czytelni
Okładki książek, które omówimy w "Czytelni"Foto: materiały prasowe

Bohaterem książki Davida Vanna jest dwudziestodwuletni Galen, który mieszka z matką w odosobnionej, otoczonej sadami owocowymi starej rezydencji w Kalifornii. Ojca nie zna, przemocowy dziadek nie żyje, a babcia powoli traci pamięć. Żadne z nich nie pracuje, utrzymują się z rodzinnego majątku, na który czyhają siostra matki Helen i jej siedemnastoletnia córka Jennifer. Kiedy w pięcioro wyruszają na kilka dni wspólnego, rodzinnego odpoczynku, długo skrywane emocje wybuchają.

Z kolei akcja powieści "Lanny" rozgrywa się w wiosce o godzinę drogi od Londynu. Jest ona zamieszkiwana m.in. przez mityczna postać Praszczura Łuskiewnika, którą dzieci w szkole zwykły rysować jako zieloną i liściastą, z wyrastającymi z ust wiciami. Łuskiewnik budzi się z błogiej drzemki. Wsłuchuje się we współczesną wioskę, w symfonię jej rozmów, na którą składają się pijackie wyznania, uliczne plotki, poirytowane czy płaczliwe rozmowy w rodzinnych domach. Najbardziej zaś wsłuchuje się w twórczego i żyjącego w swoim świecie chłopca, którego rodzice niedawno sprowadzili się do wioski: Lanny’ego.

Obie powieści zrecenzowali Iwona Rusek i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła:  Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 5.10.2019

Godzina emisji: 12.30

Mat. prasowe/am/pg

materiały prasowe/bch/mko

Czytaj także

Iweala Uzodinmna i Donal Ryan. Poszukiwanie lepszego świata

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 12:00
W audycji "Czytelnia" zrecenzowaliśmy dwie książki: "Ani złego słowa" amerykańskiego pisarza Iweala Uzodinmy oraz "Dwadzieścia jeden uderzeń serca" Donala Ryana - irlandzkiego prozaika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowości polskiej prozy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 07:34
W audycji "Czytelnia" zrecenzowaliśmy dwie książki: "Dropie" Natalki Suszczyńskiej oraz "Złodzieje bzu" Huberta Klimko-Dobrzanieckiego.
rozwiń zwiń