"Trzy książki wystarczą, by poznać Modiano"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2014 18:00
- Jego fabuły mi się trochę zlewają. Zresztą on sam twierdzi, że ciągle pisze tę samą książkę - mówiła o francuskim nobliście krytyczka literacka Magdalena Miecznicka.
Audio
  • Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta o literaturze Patricka Modiano. Rozmawiała Małgorzata Szymankiewicz (Czytelnia/Dwójka)
Patricka Modiano podczas konferencji prasowej po otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla
Patricka Modiano podczas konferencji prasowej po otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla Foto: EPA/IAN LANGSDON

Stopniowo na polskim rynku ukazują się książki Patricka Modiano - zaskakującego laureata tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jego pisarstwu przyjrzeliśmy się w Dwójce na przykładzie trzech wznowionych niedawno powieści: "Przejechał cyrk", "Willa Triste"i "Ulica Ciemnych Zaułków". - Ten ostatni tytuł to książka modelowa dla jego twórczości - oceniał Piotr Kofta. - Mamy tu prywatnego detektywa, który próbuje dowiedzieć się, kim jest. Cofając się krok po kroku musi odtworzyć swoją tożsamość.
Równie tajemniczy bohaterowie pojawiają się w innych powieściach Francuza. Modiano niespecjalnie dba o to, by  czytelnik czuł komfort wiedzy na temat ich motywacji i kierunku, w którym zmierza akcja: - W tych książkach prawie w ogóle nie ma psychologii - zauważała Magdalena Miecznicka. - Bohaterowie spotykają kogoś, z kim z niewiadomych powodów mogą nagle spędzić życie, kobiety są zawsze piękne i nieprzewidywalne, a młodzi ludzie, mimo braku pracy, stołują się tylko w kawiarniach i restauracjach...
***
Tytuł audycji:
Czytelnia

Prowadzenie: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta
Data emisji: 12.12.2014
Godzina emisji: 17.30
bch

Czytaj także

Tajemnice Paryża według noblisty Patricka Modiano

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 17:00
Obszerne fragmenty książki tegorocznego laureata literackiej nagrody Nobla czytał w Dwójce Tomasz Borkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacka Nagroda Nobla szokiem dla publiczności i... Noblisty

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 03:00
Patrick Modiano, tegoroczny laureat literackiej nagrody Nobla w czasie przemówienia zapytał, dlaczego to właśnie on został wybrany. - Nierzeczywiste, dziwne i zagadkowe - skomentował otrzymanie wyróżnienia francuski pisarz.
rozwiń zwiń