"Strupki" i "Transmigracja". Nowe polskie powieści

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 13:33
W audycji rozmawialiśmy o wydanych w grudniu książkach Pauliny Jóźwik (debiut) oraz Radosława Wiśniewskiego.
Audio
  • "Strupki" i "Transmigracja". Nowe polskie powieści (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek Strupki i Transmigracja
Okładki książek "Strupki" i "Transmigracja"Foto: materiały prom.

Hanna Maj żyła po cichu, a jej życie skończyło się na długo przed śmiercią. Choroba sprawiła, że przestała rozpoznawać żyjących, za to coraz częściej odwiedzali ją zmarli. Pola wraca do rodzinnego domu dzień przed pogrzebem babki. Chce odzyskać wspomnienia, które straciła Hanna. Wchodzi w pamięć jak w pokutę. Co stało się z bratem babki, który pewnego dnia zniknął? Skąd w siostrze Hanny tyle złości i goryczy? Czy Pola zdoła odkryć to, o czym wszyscy w rodzinie milczą? - czytamy w nocie wydawniczej powieści "Strupki" Pauliny Jóźwik.

Tak z kolei brzmi opis wydawcy książki Radosława Wiśniewskiego - "Transmigracja" to kawał historii, szczególnie tej małej, jednostkowej, od dzieciństwa i młodości z wyjściem z lekcji religii, po włóczęgi i ważne spotkania inicjujące, przez dalekie i bliskie podróże, znajdowanie odpowiedzi bez pytań i pytań dla szukających odpowiedzi. To też fascynujący i barwny powrót w lata dziewięćdziesiąte, pierwsze i naste. Ale także przygody, kontestacja i medytacje. (...) Kiedy poeta sięga po prozę i uparcie, przez lata jednocześnie rozbudowuje i skraca opowieść, dbając o dystans, bywa ciekawie. W tym przypadku jest ciekawie. Autobiografia została wpleciona w bardzo szerokie tło na wielu planach. To właściwie opowieść o tym, jak to się stało, że współczesna Polska jest taka, jaka jest. I jak to się stało, że "my" jednak nie jesteśmy inni. A także o tym, że są skuteczne sposoby na spokój w tym bałaganie. (...).


***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 11.01.2020

Godzina emisji: 12.30

pg/am

Czytaj także

Węgierscy prozaicy, którzy zachwycili świat

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 12:30
W "Czytelni" sięgnęliśmy po książki pisarzy i eseistów pochodzących z Węgier: "Biblię i inne historie" Pétera Nádasa oraz "Dom Kłamczuchów" Dezső Kosztolányiego.
rozwiń zwiń