Paul Celan - poezja po Auschwitz jest możliwa

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 18:00
- Jest coś takiego w poezji Celana, że mimo, że rozumiem ¼ z jego wierszy, to one mają dla mnie niewiarygodną siłę inspiracji - mówił w Dwójce Piotr Matywiecki, który wziął udział w dyskusji o dorobku tragicznie zmarłego poety zawartym w zbiorze "Psalm i inne wiersze".
Audio
  • Paul Celan – poezja po Auschwitz jest możliwa (Życie na miarę literatury/Dwójka)
Fragm. okładki Psalmu i innych wierszy Paula Celana, Wydawnictwo A5
Fragm. okładki "Psalmu i innych wierszy" Paula Celana, Wydawnictwo A5Foto: mat. prasowe

Tłumaczenia poezji Celana mają w Polsce bogatą tradycję. Już kilkunastu tłumaczy mierzyło się z jego wierszami m.in. Feliks Przybylak, Stanisław Barańczak oraz Stanisław Jerzy Lec, który jest autorem przekładu najbardziej znanego wiersza Celana "Fuga śmierci”.

Nowe tłumaczenia dzieł Celana ukazały się właśnie w obszernym tomie "Psalm i inne wiersze" opracowanym Ryszarda Krynickiego. Sam Celan swoje wiersze nazywał darem dla uważnych, a poezję określał mianem "przeznaczonej komuś wyjątkowość języka".

- Myśmy na początku jego czytali jako poetę lingwistycznego - opowiadał w rozmowie z Dorotą Gacek i Andrzejem Franaszkiem Ryszard Krynicki, który o tytułowym dla zbioru "Psalmie" mówił, że jest idealnym wierszem lingwistycznym. - Język jest tu nie tylko środkiem przekazu, ale też samą istotą - wyjaśniał.

W audycji z cyklu "Życie na miarę literatury" poświęconej twórczości Paula Celna udział wzięli Piotr Matywiecki, Adam Lipszyc i Piotr Paziński.
Na pytania tzw. kwestionariusza Prousta odpowiedziała Ewa Lipska.

Czytaj także

Twarze Jerzego Andrzejewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 11:59
- Jego nieszczęście polegało na tym, że jako osoba był ciekawszy, niż jako pisarz - mówił w Dwójce krytyk, Dariusz Nowacki, który wziął udział w dyskusji na temat spuścizny autora "Popiołu i Diamentu"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Melancholijni detektywi wyparli szeryfów-rewolwerowców

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 09:50
- W klasycznym kryminale śmierć bywa dość tania. Natomiast Kurt Wallander jest naznaczony szwedzką praworządnością, trzyma się policyjnych procedur - mówił w Dwójce pisarz Michał Kuźmiński, który wziął udział w dyskusji o specyfice kryminałów Henninga Mankella.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Świetlicki jest za mądry, by chcieć być wieszczem"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 13:00
- Urodziłem się 9 miesięcy po locie Gagarina w kosmos i tego samego dnia, co Adam Mickiewicz, czyli w Wigilię - mówi Dorocie Gacek Marcin Świetlicki. - Odebrałem to jako znak: nie miałem innego wyboru niż zostać narodowym wieszczem...
rozwiń zwiń