REKLAMA

Niziurski rozbudzał apetyt na przygody

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 11:55
- Po lekturze jego książek miałem wrażenie, że rzeczywistość nie stoi na wysokości literatury - mówił w Dwójce Andrzej Franaszek, który wraz z gośćmi audycji "Życie na miarę literatury" analizował fenomen autora kultowych powieści dla młodzieży w czasach PRL.
Audio
  • Na czym polegał fenomen książek Edmunda Niziurskiego? (Życie na miarę literatury/Dwójka)
Edmund Niziurski
Edmund Niziurski Foto: PAP/Piotr Polak

Edmund Niziurski przez wiele lat pozostawał idolem polskiej młodzieży, która z zapartym tchem, a i nierzadko z zapaloną pod kołdrą latarką, zaczytywała się w przygodach jego książkowych bohaterów. Jerzy Pilch w Dwójkowej audycji zwracał uwagę, że dla wielu pokoleńjNiziurski był, obok Karola Maya, Juliusza Verne'a,  jednym z pierwszych autorów kojarzonych przez dzieci z nazwiska i wymienianych przy okazji pytania o ulubionego pisarza. Czym Niziurski zapracował sobie na takie uwielbienie?

- On filtrował świat przez perspektywę dziecka - zwracała uwagę historyczka literatury i tłumaczka z języka szwedzkiego Anną Czernow. - Banalna rzeczywistość szkoły stawała się magicznym światem, przez co marzyło się, żeby, podobnie jak jego bohaterowie, uczestniczyć w tajnych stowarzyszeniach, śledzić przestępców.

Na brak konkretnego czasowego osadzenia akcji powieści Niziurskiego zawracał Jerzy Pilch. - U niego nie ma żadnego przecieku z PRL-u. Jego książki dzieją się w umyśle wybitnego pisarza, który potrafił stworzyć własny kosmos.

Do najważniejszych książek Edmunda Niziurskiego należą "Księga urwisów", "Sposób na Alcybiadesa" i "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa".

Jego powieści zostały przełożone na wiele języków, w tym chiński. Na podstawie kilku z nich nakręcono filmy i seriale telewizyjne.

O zmarłym w 9 października 2013 roku pisarzu, jego popularności, realizmie magicznym Kielc i o rzeczywistości literackiej, która miała się nijak do dnia codziennego polskiej szkoły, rozmawialiśmy z Marcinem Wichą, grafikiem, ilustratorem, pisarzem i satyrykiem, Rafałem Kosikiem, scenarzystą i autorem cyklu książek SF dla młodzieży "Felix, Net i Nika", oraz historyczką literatury i tłumaczką z języka szwedzkiego Anną Czernow.

Na tzw. kwestionariusz Prousta odpowiedziała Joannna Olech.

Audycję przygotowali Dorota Gacek i Andrzej Franaszek.

Zobacz więcej na temat: Edmund Niziurski literatura

Czytaj także

Wspominamy Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 10:00
W piątkowy wieczór będziemy przypomnimy fragmenty rozmów ze Sławomirem Mrożkiem, a także posłuchamy wspomnień jego przyjaciół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Hen - urodzony pisarz, niedoszły piłkarz

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 00:00
- Pisarstwo było dla mnie czymś zupełnie naturalnym. Nie myślałem o karierze literackiej, raczej o karierze piłkarza lub śpiewaka operowego - opowiadał w Dwójce Józef Hen, z którym spotkaliśmy się w dniu jego 90. urodzin.
rozwiń zwiń