Polskie Radio
Section05
Józef Hen

Józef Hen skończył sto lat. Pisarz w Jedynce: miałem dość dramatyczną młodość

Józef Hen to znakomity pisarz i scenarzysta. Jest autorem takich książek, jak m.in. "Nowolipie", "Nikt nie woła", "Mój przyjaciel król" i "Nie boję się bezsennych nocy". - Szczęście polega na tym, żeby natrafić na dobrych ludzi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. W środę, 8 listopada, obchodził setne urodziny, a w najnowszej rozmowie z Magdą Mikołajczuk dzieli się swoimi jubileuszowymi wspomnieniami.
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci Józef Hen literatura Magda Mikołajczuk Ksawery Pruszyński

Józef Hen w dniu swych setnych urodzin: najbardziej lubię czytać [POSŁUCHAJ]

- Czuję się normalnie jak na stulatka, także dzięki moim dzieciom. Mieszka ze mną syn, córka mnie często odwiedza i dotrzymuje towarzystwa w razie potrzeby. Najbardziej lubię czytać. Siebie muszę, jeśli przygotowuję jakieś nowe wydanie i trzeba coś zmienić lub skreślić - mówił w Dwójce Józef Hen w dniu swych setnych urodzin. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Hen Remigiusz Grzela Barbara Giza Dwójka literatura proza eseistyka

"Każda książka jest przygodą". Józef Hen o życiu i o pisaniu

– Nie można sobie powiedzieć: teraz napiszę arcydzieło. Wtedy to na pewno nie będzie to. Arcydzieło powstaje mimochodem – mówił Józef Hen w Polskim Radiu w 2013 roku. Znakomity twórca chętnie dzieli się na antenie swymi wspomnieniami, opowieściami i refleksjami.
Zobacz więcej na temat:  Józef Hen historia Polski HISTORIA historia PRL KSIĄŻKA książki literatura proza Tadeusz Boy-Żeleński Warszawa Żydzi Holokaust II wojna światowa pisarz

Józef Hen. "Życie spełnione" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

"Nie mogę mieć do swego życia pretensji. Tak bym powiedział. To, co przeżyłem dramatycznego, te porażki... Wiem, że to jest nieodłączna część mojego życia i mojej psychiki. Tak że w tym sensie mogę powiedzieć - trudno tego nie powiedzieć, kiedy ja mam niemal sto lat - że to życie jest spełnione i oby trwało" - powiedział Józef Hen w reportażu Joanny Bogusławskiej. Zapraszamy do wysłuchania jego historii.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Joanna Bogusławska KULTURA Józef Hen pr poleca

Літературні новини 21-10-2023

Ювілей Юзефа Гена. 8 листопада польський письменник святкуватиме 100 день народження — Анонс подій: зустрічі з українськими письменниками в Польщі (Олександр Михед, Павло Казарін) — 27 i 28 жовтня у Хмельницькому відбуватиметься єдиний в Україні фестиваль художнього перекладу TRANSLATORIUM.
Zobacz więcej na temat:  література поезія письменник переклад Józef Hen

Konrad Wojtyła: sięgam po ważne lektury mistrzów

- Spośród książek, które wydają mi się niezwykle interesujące, jest przede wszystkim wznowiony "Drugi opór" Witolda Wirpszy. To książka bez precedensu, a teksty umieszczone w niej miały bardzo duży wpływ na poetów Nowej Fali i całego pokolenia ’68, które czerpało z tej twórczości pełnymi garściami - mówił w Dwójce poeta, krytyk i dziennikarz Konrad Wojtyła.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Józef Hen Rafał Wojaczek Witold Wirpsza poezja Dorota Gacek