X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Józef Hen - urodzony pisarz, niedoszły piłkarz

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 00:00
- Pisarstwo było dla mnie czymś zupełnie naturalnym. Nie myślałem o karierze literackiej, raczej o karierze piłkarza lub śpiewaka operowego - opowiadał w Dwójce Józef Hen, z którym spotkaliśmy się w dniu jego 90. urodzin.
Audio
  • Rozmowa z Józefem Henem w dniu jego 90. urodzin (Piątek z Kisielem/Dwójka)
Józef Hen
Józef HenFoto: PAP / Andrzej Rybczyński

- Często powtarza się lekkomyślnie, że każdy jest kowalem swojego losu - mówił Józef Hen. -  My nie byliśmy kowalami swojego losu, decydowali za nas inni, choć czasem udawało się uniknąć pewnych rzeczy. Moja historia jako pisarza nie mogła się chyba potoczyć inaczej. Było dla mnie rzeczą naturalną, że będę pisał. Nie myślałem wcale o karierze literackiej, najwyżej o literackiej akceptacji. Karierę zaś chciałem zrobić jako piłkarz albo śpiewak operowy. Pisarstwo było po prostu częścią życia, odkąd skończyłem osiem lub dziewięć lat. Moje pierwsze teksty to listy do "Małego Przeglądu" założonego przez Janusza Korczaka - wspominał.

Swoje najmłodsze lata opisał Józef Hen w autobiograficznej książce "Nowolipie". Tytułowa ulica, będąca przestrzenią dzieciństwa autora, stała się punktem wyjścia do wspomnień o przedwojennej, wielokulturowej Warszawie i żydowskim Muranowie. - Myślę, że do napisania takiej książki potrzebny jest dystans czasowy, zrozumienie pewnych rzeczy, początek nowej nostalgii za tamtymi czasami, za ludźmi - powiedział pisarz. - Ważne jest jednak to, że "Nowolipie" zadedykowałem moim wnukom. Gdy zajmowałem się wnuczką Ewą, zacząłem myśleć o sobie i o dziecku, o tym, jak dziecko staje się dorosłym człowiekiem. Nowolipie zatem, poza innymi wątkami, jest badaniem siebie - dodał.

***

Józef Hen urodził się jako Józef Henryk Cukier w 1923 roku w Warszawie. Nazwisko zmienił w czasie II wojny światowej. Debiutował w 1947 książką "Kijów, Taszkent, Berlin. Dzieje włóczęgi". Na podstawie jego utworów nakręcono na początku lat 60. m.in. filmy "Krzyż walecznych", "Nikt nie woła", "Kwiecień" oraz "Prawo i pięść". Przez lata (do 1982 roku) był działaczem Związku Literatów Polskich. Obecnie jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Został odznaczony m.in. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Audycję prowadził Jerzy Kisielewski.

mc

Zobacz więcej na temat: Józef Hen literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sławomir Mrożek: wolałem być nieważny

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 09:07
- W Polsce było najważniejsze, by być kimś ważnym. We Włoszech od razu dopadła mnie wspaniała anonimowość - mówił w Dwójce Sławomir Mrożek. W dniu pogrzebu pisarza przypominamy jedną z jego gawęd nagranych w 2005 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szkice piórkiem" Andrzeja Bobkowskiego - posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 08:11
W dniu setnych urodzin znakomitego pisarza zapraszamy do wysłuchania fragmentów "Szkiców piórkiem", słynnego dziennika Andrzeja Bobkowskiego w interpretacji Adama Ferencego!
rozwiń zwiń