Czy inteligencja to gwarancja mądrości?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 18:10
- Bardzo dużo nieszczęść w naszym życiu codziennym bierze się stąd, że jesteśmy przekonani o własnej racji i inteligencji. A druga osoba może przecież patrzeć zupełnie inaczej na tę samą sytuację – powiedziała dr Dorota Wiśniewska-Juszczak.
Audio
  • Dr Dorota Wiśniewska-Juszczak o mądrości i psychologii społecznej (Pop-południe/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Lightspring/Shutterstock.com

- Takich nieporozumień znacznie łatwiej mogą uniknąć osoby mądre, czyli takie, które nie patrzą na drugą osobę tylko w kontekście jej cech charakteru, ale także widzą jej działania, wyznawane wartości i otaczające warunki. Ludzie mądrzy to tacy, którzy widzą szerzej – dodała goszcząca w Dwójce psycholożka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Dorota Wiśniewska-Juszczak mówiła o spostrzeżeniach zawartych w książce Thomasa Gilovicha i Lee Rossa "Najmądrzejszy w pokoju".

Czy inteligencja idzie w parze z mądrością, czym jest naiwny realizm i jak nauczyć się wchodzić w buty drugiej osoby? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pop-południe

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: dr Dorota Wiśniewska-Juszczak (psycholog społeczna z SWPS w Warszawie)

Data emisji: 28.04.2017

Godzina emisji: 16.24

mz/bch

Zobacz więcej na temat: psychologia Jakub Kukla
Czytaj także

Polska Orkiestra Radiowa gra Gainsbourga

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 13:40
W "Pop-południu" rozmawialiśmy o płycie "Birkin/Gainsbourg Le Symphonique", na której Jane Birkin śpiewa z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ladinola". Pablopavo śpiewa losy warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 20:00
W "Pop-południu" spotkaliśmy się z wokalistą i tekściarzem, który z zespołem Ludziki wydał właśnie świetnie przyjętą płytę inspirowaną życiem mieszkańców Warszawy.
rozwiń zwiń