Karol Szymanowski. Najnowsza płyta z serii "Warsaw Philharmonic"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 12:36
Kompozycje zgromadzone na albumie wykonali artyści Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka z udziałem wybitnych solistów: Aleksandry Kurzak, Agnieszki Rehlis, Artura Rucińskiego, Dmitry’ego Korchaka. Chór Filharmonii Narodowej przygotował prof. Henryk Wojnarowski.
Karol Szymanowski (na zdj. fragm. okładki) to kolejny album z serii Warsaw Philharmonic po nagrodzonym nagrodą Grammy Penderecki conducts Penderecki vol. 1
"Karol Szymanowski" (na zdj. fragm. okładki) to kolejny album z serii "Warsaw Philharmonic" po nagrodzonym nagrodą Grammy "Penderecki conducts Penderecki vol. 1"Foto: mat. prom.

COVER1500RGB.jpg

Najnowsza płyta z serii "Warsaw Philharmonic" prezentuje "Litanię do Marii Panny", "Stabat Mater" i III Symfonię "Pieśń o nocy" - trzy kompozycje Karola Szymanowskiego, które powstały w latach 1914-1933, a uznawane są za najbardziej owocne w biografii twórczej tego znakomitego artysty.

"Litania do Marii Panny" powstała do wiersza Jerzego Lieberta, poety znanego z zamiłowania do liryki o treści filozoficzno-religijnej - Szymanowski zaczął pisać "Litanię" w 1930 roku.

Z kolei geneza ukończonej w 1926 roku partytury "Stabat Mater", którą oficjalnie zamówił u Szymanowskiego polski kolekcjoner sztuki Bronisław Krystall, aby upamiętnić rocznicę śmierci swojej żony, w rzeczywistości sięga tragicznego wydarzenia z życia rodzinnego kompozytora. "Stabat Mater" jest w pochopinowskiej historii muzyki polskiej dziełem szczególnym, zdolnym intensywnie promieniować na wybitnych twórców nawet po upływie półwiecza. – pisze o utworze prof. UAM dr hab. Marcin Gmys.

Album wieńczy III Symfonia "Pieśń o nocy" na głos solowy, chór mieszany i orkiestrę (1914-1916), dzieło będące uniwersum dźwiękowej wyobraźni. Podmiotem lirycznym "Pieśni o nocy" jest artysta, który początkowo nie potrafi wyrażać własnych uczuć.


Czytaj także

Kaspszyk: utwory Szymanowskiego to przepis na sukces

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 14:00
- Aleksandra Kurzak nagrywa na tej płycie po raz pierwszy Karola Szymanowskiego i mogę zapewnić, że nigdy nie słyszałem lepiej zaśpiewanych "Litanii do Marii Panny" – podkreślił Jacek Kaspszyk, opowiadając o płycie z serii "Warsaw Philharmonic", prezentującej wybrane utwory słynnego polskiego kompozytora.
rozwiń zwiń