Relacja Żeromskiego z wojny 1920 r.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 15:00
Dwójka przypomni słuchowisko "Na probostwie w Wyszkowie" wg relacji reporterskiej Stefana Żeromskiego w adaptacji i reżyserii radiowej Henryka Rozena. Słuchowisko nagrano w 2008 r.
Eligiusz Niewiadomski, Portret Stefana Żeromskiego, 1900
Eligiusz Niewiadomski, Portret Stefana Żeromskiego, 1900Foto: Wikipedia domena publiczna

Słuchowisko na podstawie reportażu Stefana Żeromskiego, wydanego w tomie "Inter alma", zawierającego eseje i szkice z czasu, kiedy pisarz pracował na froncie 1920 r. jako korespondent wojenny. Jest to relacja ze spotkania, które odbyło się na probostwie w Wyszkowie, gdzie zebrali się przedstawiciele rządu polskiego z ramienia Rosyjskiej Republiki Rad: Julian Marchlewski, Feliks Kon, i Feliks Dzierżyński, członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polskiego, którzy oczekiwali na wieści o sytuacji na froncie na przedpolach Warszawy. Relację tę przekazał ks. Wiktor Mieczkowski.

Autorzy:
Stefan Żeromski, Wiktor Mieczkowski, Henryk Rozen

Reżyser:
Henryk Rozen

Realizator:
Maciej Kubera

Autor muzyki:
Piotr Moss

Inni współtwórcy:
Henryk Rozen (adaptacja)

Obsada:
Krzysztof Gosztyła (Stefan Żeromski),  Marek Barbasiewicz (Ksiądz kanonik), Marcin Troński Modzelewski), Andrzej Ferenc (Ferdynand Ruszczyc), Zbigniew Suszyński (Adam Grzymała-Siedlecki), Stanisław Górka (Ksiądz wikary), Zygmunt Sierakowski (Ambasador Francji), Włodzimierz Bednarski (Generał Józef Haller), Robert Czebotar (Szofer Wacek), Sławomir Pacek (Szofer 2), Sebastian Cybulski (Głos)

15 sierpnia (czwartek), godz. 22.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konstancińskie dzieje Stefana Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 08:00
Wraz z prof. Aliną Kowalczykową wybraliśmy się na wycieczkę do pięknej podwarszawskiej miejscowości Konstancin - do willi "Świt", domu Anny i Moniki Żeromskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wdrapałem się na piedestał" - poezja z radzieckiego podziemia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 09:00
- Te wiersze krążyły w odpisach, czasami krążyły z ust do ust, żeby uniknąć papieru, żeby nie było śladu - w "Sezonie na Dwójkę" mówiliśmy o pierwszej w Polsce antologii poezji rosyjskiego samizdatu.
rozwiń zwiń