Odkryj polskie brzmienie XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 16:10
Dwójka oraz Polska Orkiestra Radiowa zapraszają 25 maja na koncert muzyki polskiej XIX wieku. W jego programie znalazły się utwory Juliusza Zarębskiego, Franciszka Lessela i Józefa Wieniawskiego. Orkiestrze będzie towarzyszyć pianistka Leonora Armellini.
Odkryj polskie brzmienie XIX wieku
Foto: Joe Shlabotnik/Flickr/CC

Ten muzyczny wieczór rozpocznie Polonez triumfalny A-dur Juliusza Zarębskiego, skomponowany w 1882 r. w wersji na fortepian. Kompozytor nieco później dokonał instrumentacji utworu na orkiestrę symfoniczną, lecz – jak podaje Polskie Wydawnictwo Muzyczne - Polonez w tej wersji prawdopodobnie nigdy nie został wykonany. Rękopis utworu  został niedawno odkryty w  zbiorach  Archiwum Goethego i Schillera w Weimarze.

Kolejną propozycją tego koncertu będzie Koncert fortepianowy C-dur Franciszka Lessela, skomponowany w 1810 r. Solistką koncertu będzie Leonora Armellini, zwyciężczyni Nagrody Janiny Nawrockiej za „niezwykłą muzykalność i piękno dźwięku” na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010 r. Pianistka urodziła się w Padwie (Włochy) w roku 1992. Mając zaledwie dwanaście lat ukończyła z wyróżnieniem Konserwatorium w klasie Laury Palmieri - uczennicy wielkiego pianisty Arturo Benedetti Michelangelego. Zdobyła pierwszą nagrodę w „Premio Venezia” (2005), zwyciężyła też w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym C. Togni w Brescii (Włochy 2009). W wieku siedemnastu lat ukończyła z wyróżnieniem National Academy of Santa Cecilia w Rzymie pod kierunkiem Sergio Perticaroli. Pianistka koncertowała w ramach „Projektu Marthy Argerich” w Lugano, na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju i na Festiwalu Chopin i Jego Europa w Warszawie.

Koncert zakończy Symfonia D-dur Józefa Wieniawskiego, wybitnego pianisty, który pozostawał  w cieniu sławnego, 2 lata starszego brata Henryka. Karierę rozpoczął w 1849 r. od występów w duecie z bratem. Grali w wielu miastach w Polsce, w Paryżu,  w ciągu 2 lat dali ponad 200 koncertów w Rosji oraz w całych Niemczech. Od 1857 r. Józef Wieniawski występował już sam, jednocześnie uzupełniał wykształcenie muzyczne – studiował kompozycję, zajął się też dyrygenturą. W 1871 wszedł do grona członków-założycieli Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, a w latach 1875-78 był jego dyrektorem. Resztę życia spędził w Brukseli, gdzie zmarł w 1912. Jedyną Symfonię skomponował w 1890 r. Została zadedykowana dyrektorowi brukselskiego Konserwatorium. Dziś niestety prawie całkowicie zapomniana, została wykonana w Lublinie, w 2012  z okazji 100. rocznicy śmierci kompozytora, a dzięki transmisji radiowej z naszego koncertu zostanie zaprezentowana szerokiemu gronu melomanów.

Program:

Juliusz Zarębski Polonez triumfalny A-dur op. 11

Franciszek Lessel Koncert fortepianowy C-dur op. 14

Józef Wieniawski Symfonia D-dur op. 49

 

Wykonawcy:

Leonora Armellini - fortepian

Polska Orkiestra Radiowa

Paweł Przytocki - dyrygent

 

25 maja (niedziela), godz. 19.00-21.30
***

Organizatorem koncertu jest Program 2 Polskiego Radia. Zapraszamy wszystkich do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (ul. Modzelewskiego 59).

Bilety na koncert symfoniczny "Muzyka polska XIX w." można kupić na stronie sklep.polskieradio.pl >>>

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak