Muzyka współczesna nie gryzie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 11:13
W sobotę 1 października w Międzynarodowy Dzień Muzyki warto wybrać się na drugie spotkanie cyklu "Muzyka współczesna nie gryzie". Tym razem przewodnikiem po muzyce współczesnej i jej tajemnicach będzie wybitny kompozytor Romuald Twardowski.

Gość najbliższego spotkania urodził się w 1930 r. w Wilnie. Studiował grę na fortepianie i kompozycję w Wilnie i w Warszawie, a w Paryżu, pod kierunkiem Nadii Boulanger, chorał gregoriański i polifonię średniowiecza. Od 1971 r. wykłada na obecnym Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Artysta nie był nigdy wyznawcą awangardy, wykorzystywał jednak elementy nowych technik kompozytorskich do tworzenia własnego języka muzycznego. Jego niezwykle bogata twórczość, w której istotną rolę odgrywa nurt muzyki religijnej, obejmuje m.in. muzykę chóralną i operową, często też nawiązuje do prawosławia, łącząc w sobie pierwiastki nowoczesności i bardzo odmiennych tradycji wschodniej i zachodniej Europy.

 

Głównymi tematami rozmowy z Romualdem Twardowskim będą między innymi takie kwestie jak: czy w muzyce współczesnej należy dążyć do stałego pozostawania w awangardzie, czy nawiązując do tradycji również można iść do przodu? Czy geografia może decydować o kształcie i brzmieniu utworów muzycznych? Jaki wpływ na muzykę współczesną mają szaleństwa, wynalazki, innowacje i odkrycia?

 

Pojawią się też próby odpowiedzi na pytania, takie jak: dlaczego wciąż tak mało słuchamy i dość słabo znamy muzykę tworzoną w naszych czasach?

 

Dzięki spotkaniu z tak charyzmatycznym i niezwykłym twórcą jak Romuald Twardowski muzyka współczesna przestanie uchodzić za niezrozumiałą i trudną.

 

Drugie wydarzenie cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie” odbędzie się jak zawsze w Lokalu Użytkowym (ul. Brzozowa 27/29) - tuż przy Rynku Starego Miasta w Warszawie - 1 października o godz. 17:00. Moderatorem spotkania będzie Małgorzata Kołcz.

 

Informacje pod nr tel. 790 395 228 oraz na stronie internetowej organizatora.

 

Moderator spotkań: Małgorzata Kołcz

Koordynator projektu: Jarosław Siwiński

 

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

 

 

Cykl „Muzyka współczesna nie gryzie” ma na celu propagowanie muzyki współczesnej i jej twórców przy zastosowaniu nowatorskich technik edukacyjnych. Celem spotkań jest również przygotowanie słuchaczy do świadomego i aktywnego odbioru muzyki tworzonej w obecnych czasach.

W roku 2011 gośćmi wydarzenia są wybitni polscy kompozytorzy, reprezentujący różne style i kierunki w polskiej muzyce współczesnej: Krzysztof Knittel, Romuald Twardowski i Aleksander Kościów.

Organizatorem spotkań jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.