Portrety X Muzy: Maja Komorowska

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2008 14:48
Gościem audycji Portrety X Muzy będzie Maja Komorowska.

5 marca 2008, godz. 15:30

Maja Komorowska, wybitna aktorka teatralna i filmowa, pedagog, osoba o niezwykłym autorytecie moralnym, swoją artystyczną karierę zaczęła na początku lat 60. w krakowskim Teatrze Lalki i Maski Władysława Jaremy, zaś do ostatnich jej filmowych dokonań należą m. in. rola w filmie Andrzeja Wajdy Katyń oraz w występ w węgierskim obrazie Ósmy dzień tygodnia. W teatrze zaś stworzyła rolę Anny Meister w reżyserowanej przez Krystiana Lupę sztuce Bernharda Na szczytach panuje cisza oraz role w Aniołach w Ameryce i Dybuku w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

W międzyczasie poza wieloma wspaniałymi rolami teatralnymi, w tym pamiętną rolą Winnie w Szczęśliwych dniach Becketta, Maja Komorowska zagrała wiele ciekawych i nagradzanych zarówno na polskich jak i zagranicznych festiwalach ról filmowych. Szczególne miejsce w jej filmowej karierze miała rola Belli w Życiu rodzinnym Krzysztofa Zanussiego, która zwróciła uwagę szerszej publiczności na jej wspaniały talent.

W audycji z cyklu Portrety X Muzy Maja Komorowska opowiada o wpływie, jaki na jej sztukę aktorską miała współpraca z Jerzym Grotowskim, a także m. in. o swoich rolach filmowych, o pracy nad nimi, o roli kostiumu w tym procesie, o współpracy z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Tadeusz Konwicki czy Krzysztof Kieślowski. Dzieli się również ze słuchaczami swoją refleksją na temat upływającego czasu - niedawno Maja Komorowska obchodziła swoje 70. urodziny.

Zapraszam,
Anna Fuksiewicz

Czytaj także

Wspomnienie o Stanisławie Różewiczu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2008 13:34
W audycji wspomnienie o zmarłym Stanisławie Różewiczu, wybitnym twórcy polskiego kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fenomen aktorstwa Ireny Eichlerówny

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2008 13:37
Audycja Iwony Malinowskiej z okazji setej rocznicy urodzin aktorki zmarłej w 1990 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legenda o Helenie Modrzejewskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2009 01:34
8 kwietnia minęła setna rocznica śmierci Heleny Modrzejewskiej, "gwiazdy dwóch kontynentów".
rozwiń zwiń