XIV Międzynarodowy Festiwal Bachowski: tradycja spotyka nowoczesność

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 16:00
XIV Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy to 17 dni muzyki, 29 koncertów i spektakli, wielu znakomitych muzyków i niepowtarzalna atmosfera. Festiwal to także szansa, by przekonać się jak brzmiała muzyka barokowa przed wiekami.
Fragment plakatu XIV Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy
Fragment plakatu XIV Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy

Międzynarodowy Festiwal  Bachowski powstał  w Świdnicy, bo wieki wcześniej kantorem w Kościele Pokoju był uczeń Jana Sebastiana  Bacha. Dla Świdniczan to wystarczająco dobry powód,  by zapraszać co roku światowej sławy artystów do koncertowania w dolnośląskich świątyniach. Muzycy, którzy przyjeżdżają do Świdnicy reprezentują nurt wykonawstwa historycznego, posługującego się odtworzonymi barokowymi technikami gry i śpiewu.

- Festiwal Bachowski prezentuje powszechne już niemal w całym dzisiejszym świecie muzyki klasycznej, wykonywanie muzyki na instrumentach, właściwych epoce, z której pochodzi - tłumaczy Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny MFB. - Muzyka dawna wykonywana jest na instrumentach historycznych, a muzyka nowa zagrana została zagrana na instrumentach o konstrukcji współczesnej. Rzecz polega na szczegółach konstrukcyjnych, czyli w efekcie na niuansach brzmieniowych: głośności, barwie, proporcjach.

Muzyka Jana Sebastiana Bacha (i innych mistrzów baroku), grana przez wybitnych artystów w ewangelickim Kościele Pokoju, XVII-wiecznej, największej w Europie drewnianej świątyni, czy w świdnickiej XIV-wiecznej katedrze, to niezawodna gwarancja wspaniałych artystycznych doznań.

- Mamy ambicję, by uczynić Świdnicę polskim Glyndebourne - mówi Ryszard Wawryniewicz, prezes Fundacji im. Jana Sebastiana Bacha, jeden z pomysłodawców festiwalu. - Do niewielkiego, dolnośląskiego miasta przyjeżdżają wielcy twórcy i grają nieśmiertelne dzieła we wnętrzach zabytkowych kościołów. Zdarza się, że na takie koncerty trafiają przypadkowi turyści, którzy pojawili się, by zwiedzić Kościół Pokoju. Trafiają przez przypadek, ale wychodzą z koncertu jako wielbiciele muzyki poważnej i wracają specjalnie na kolejną edycję festiwalu. Taką moc ma Jan Sebastian - śmieje się Wawryniewicz.

W tym roku festiwal zaczyna się 19.07.2013 i kończy  4.08.2013.

Przyjadą  takie gwiazdy jak:

 • Giuliano Carmignola – dziś jeden z czołowych artystów słynnej wytwórni płytowej Deutsche Grammophon (wcześniej Divox), autor najbardziej radykalnego i spektakularnego nagrania “Czterech pór roku” Vivaldiego. Wielką senację wzbudzają skrzypce wykonane przez samego Stradivariusa pochodzące z 1732.
 • zespół La Mécanique de la Générale  – duma ekskluzywnej wytwórni Alpha, jeden z najsłynniejszych zespołów międzynarodowej sceny muzyki dawnej. Zaskakuje nie tylko wykonaniem, ale całą oprawą koncertów.
 • duet Vittorio Ghielmi / Luca Pianca ,gambista określany jako “czarodziej dźwięku”  grający ze sławnym wirtuozem lutni.
 • dyrygent Fabio Bonizzoni, zdobywca licznych nagród za nagrania ze swym zespołem La Risonanza.
 • aktor Jan Peszek.

Tegoroczny Festiwal to łącznie 29 koncertów i spektakli w 5 cyklach:

 • Musica universalis
 • Muzyka w liturgii
 • Bezsenność
 • Viola da gamba
 • Johann Sebastian

Oprócz tego tradycją festiwalu są Akademie Bachowskie, podczas których sławni muzycy prowadzą kursy mistrzowskie. W ramach akademii odbędzie się łącznie 9 koncertów w dwóch cyklach:

 • •„Bach&breakfast“,
 • •„Koncerty  na lunch“.

Bardzo ważne dla organizatorów jest wyszukiwanie młodych talentów, którzy na kursach mistrzowskich zapoznają się ze sztuką mistrzów wykonujących muzykę epoki baroku. Dlatego też zapraszamy corocznie młodych muzyków, studentów i absolwentów Akademii Muzycznych do udziału w koncertach Orkiestry Festiwalowej oraz do doskonalenia warsztatu muzycznego poprzez udział we wspomnianych już wyżej kursach mistrzowskich.

Poczynając od 2000 roku – festiwal stał się znany nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w kraju, a nawet za granicą.  W Świdnicy wystąpiły dotychczas m.in. takie zespoły, jak The Hilliard Ensemble, La Venexiana, L’Arpeggiata, Arte dei Suonatori, Capella Cracoviensis, Akademie für Alte Musik Berlin, Les Talens Lyrique.

Warto też wspomnieć choćby takie nazwiska, jak Roberta Invernizzi, Andrew Parrot, Mark Padmore, Emma Kirkby, Michael Chance, Michaela Sellinger, Christophe Coin, Christophe Rousset i wielu innych.

Zobacz więcej na temat: Jan Sebastian Bach
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

200 kantat Bacha. Audycja prof. Mirosława Perza

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 16:50
W najbliższej audycji prof. Perz opowie o kantacie Jana Sebastiana Bacha "Ach Gott, vom Himmel sieh darein".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bachowskie partity pod palcami polskiej klawesynistki

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 13:25
Po raz pierwszy w Polsce opublikowano "Partity" BWV 825-830 Jana Sebastiana Bacha nagrane na klawesynie. W "Płytomani" recenzowaliśmy trzypłytowy album Małgorzaty Sarbak.
rozwiń zwiń