Bachowskie partity pod palcami polskiej klawesynistki

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 13:25
Po raz pierwszy w Polsce opublikowano "Partity" BWV 825-830 Jana Sebastiana Bacha nagrane na klawesynie. W "Płytomani" recenzowaliśmy trzypłytowy album Małgorzaty Sarbak.
Audio
  • Ewa Obniska recenzuje Partity Bacha nagrane przez Małgorzatę Sarbak, a także rozmowa z klawesynistką/Płytomania/Prowadził Jacek Hawryluk/Dwójka
  • Piotr Kamiński o Roku Wagnerowskim/Płytomania/Prowadził Jacek Hawryluk
  • Ewa Obniska recenzuje Partity Bacha nagrane przez Małgorzatę Sarbak, w audycji także rozmowa z klawesynistką (Płytomania/Dwójka).
fragment okładki płyty Małgorzaty Sarbak Partity BWV 825-830 Jana Sebastiana Bacha
fragment okładki płyty Małgorzaty Sarbak "Partity" BWV 825-830 Jana Sebastiana Bacha

Na fortepianie komplet zarejestrowała przed laty, dla firmy CD Accord, Ewa Pobłocka. Małgorzata Sarbak, absolwentka Akademii im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jako pierwsza zrealizowała je na klawesynie.

Potrójny album firmy Lado ABC i Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Dwójce zrecenzowała Ewa Obniska. Barbara Schabowska spotkała się z artystką, dla której jest to fonograficzny debiut – debiut, który można sobie jedynie wymarzyć.
Trwa Rok Wagnerowski, choć nowych, znakomitych płyt z muzyką niemieckiego kompozytora jak na lekarstwo. Czy najnowsze nagranie Walkirii pod dyrekcją Walery’ego Gergiewa (produkcja Teatru Maryjskiego) poprawi tę statystkę? O szczegółach opowiadał Piotr Kamiński.
Audycję prowadził Jacek Hawryluk.

pp

Czytaj także

"Czemu gram Wagnera? Bo to dobra muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 14:49
- Większość kompozytorów to postaci nietuzinkowe, to nie byli prości ludzie i jako dzieci swoich czasów, czasem wikłali się w politykę - tłumaczył antysemityzm Ryszarda Wagnera szef NOSPR Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Sarbak "tańczy" wszystkie partity Bacha

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 09:00
Debiutancki, trzypłytowy album młodej klawesynistki, to pierwsze polskie kompletne wydanie partit Bacha. O pracy nad tym premierowym wydawnictwem Małgorzata Sarbak opowiadała w "Poranku Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatni uczeń Bacha w Studiu Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 22:00
W maju znakomita polska orkiestra barokowa Arte dei Suonatori zaprezentowała koncerty klawesynowe w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. Dwójka zaprasza na retransmisję tego występu.
rozwiń zwiń