Idealny Książę według Hipster Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 19:00
- Mam w domu książkę, w której pokazane jest, w jaki sposób menedżer korporacji może uczyć się od Machiavellego. Pytanie jednak, czy chcielibyśmy pracować z kimś wyznającym zasady Księcia - mówił w Dwójce Mateusz Matyszkowicz, uczestnik spotkania na temat książek, które zaszkodziły światu.
Audio
  • Książki, które zaszkodziły światu - rozmowa z przedstawicielami Hipster Prawicy (W tyglu kultury/Dwójka)
Mateusz Matyszkowicz i Dawid Wildstein
Mateusz Matyszkowicz i Dawid WildsteinFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Punktem wyjścia do rozmowy w audycji "W tyglu kultury" był zbiór tekstów Benjamina Wikera "10 książek, które popsuły świat". Amerykański pisarz stawia w nim tezę, że w historii literatury filozoficznej istnieją takie książki, które zatruły nasze myślenie.

- To się stało nie dlatego, że pokazały jakiś sposób argumentowania, ale dlatego, że wielu ludzi ten sposób argumentowania przejęło, często w sposób bezkrytyczny - zauważał Mateusz Matyszkowicz, filozof współpracujący z "Frondą".

Jedną z takich niebezpiecznych lektur zdaniem Wikera jest "Książę" Niccola Machiavellego, w której skuteczność działania została przedłożona nad moralność i cnotę. Zdaniem Matyszkowicza dzieło florentczyka zmieniło sposób postrzegania władzy w Europie. - On zepsuł pewne podstawowe wartości, które dotychczas stanowiły spoiwo politycznej wspólnoty Europy.

Barbara
Barbara Schabowska i Piotr Pałka; fot. Grzegorz Śledź/PR2

Dziś idee Machiavellego są popularne chociażby w świecie wielkich korporacji. Pozostają one jednak w sprzeczności z poglądami współczesnych konserwatystów. Jak zdaniem środowiska Hipster Prawicy powinien postępować tytułowy Książę?

- My nie możemy odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ to zakłada pewną ideologizację - zwracał uwagę Piotr Pałka, publicysta "Frondy". - Konserwatyzm jest aideologiczny. Jedyne, co mógłbym powiedzieć o swoim wyobrażeniu na temat naszego Księcia, to to, że byłaby to osoba rozsądna, bo konserwatysta powinien postępować roztropnie i czytać na bieżąco rzeczywistość...

Więcej na temat "lektur zakazanych", ale też i stosunku do rzeczywistości środowiska młodych konserwatystów, określanych mianem Hipster Prawicy, w nagraniu audycji. W spotkaniu udział wzięli Mateusz Matyszkowicz, Dawid Wildstein i Piotr Pałka.

Audycję prowadziła Barbara Schabowska.

Wideo ze spotkania wkrótce na naszej stronie.

bch

Czytaj także

Rynek książki w Polsce: czy stała cena nowości uratuje czytelnictwo?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 19:00
– Ta ustawa zadecyduje o tym, czy będziemy nowoczesnym społeczeństwem czytelniczym – mówiła w Dwójce Małgorzata Staniewicz ze Stowarzyszenia "Zmowa". – Przepisy nie wychowają czytelników. Po tylu latach zaniedbań czeka nas długi program odbudowy czytelnictwa – odpowiadała Beata Stasińska z Wydawnictwa W.A.B.
rozwiń zwiń