X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Idealny Książę według Hipster Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 19:00
- Mam w domu książkę, w której pokazane jest, w jaki sposób menedżer korporacji może uczyć się od Machiavellego. Pytanie jednak, czy chcielibyśmy pracować z kimś wyznającym zasady Księcia - mówił w Dwójce Mateusz Matyszkowicz, uczestnik spotkania na temat książek, które zaszkodziły światu.
Audio
  • Książki, które zaszkodziły światu - rozmowa z przedstawicielami Hipster Prawicy (W tyglu kultury/Dwójka)
Mateusz Matyszkowicz i Dawid Wildstein
Mateusz Matyszkowicz i Dawid WildsteinFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Punktem wyjścia do rozmowy w audycji "W tyglu kultury" był zbiór tekstów Benjamina Wikera "10 książek, które popsuły świat". Amerykański pisarz stawia w nim tezę, że w historii literatury filozoficznej istnieją takie książki, które zatruły nasze myślenie.

- To się stało nie dlatego, że pokazały jakiś sposób argumentowania, ale dlatego, że wielu ludzi ten sposób argumentowania przejęło, często w sposób bezkrytyczny - zauważał Mateusz Matyszkowicz, filozof współpracujący z "Frondą".

Jedną z takich niebezpiecznych lektur zdaniem Wikera jest "Książę" Niccola Machiavellego, w której skuteczność działania została przedłożona nad moralność i cnotę. Zdaniem Matyszkowicza dzieło florentczyka zmieniło sposób postrzegania władzy w Europie. - On zepsuł pewne podstawowe wartości, które dotychczas stanowiły spoiwo politycznej wspólnoty Europy.

Barbara
Barbara Schabowska i Piotr Pałka; fot. Grzegorz Śledź/PR2

Dziś idee Machiavellego są popularne chociażby w świecie wielkich korporacji. Pozostają one jednak w sprzeczności z poglądami współczesnych konserwatystów. Jak zdaniem środowiska Hipster Prawicy powinien postępować tytułowy Książę?

- My nie możemy odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ to zakłada pewną ideologizację - zwracał uwagę Piotr Pałka, publicysta "Frondy". - Konserwatyzm jest aideologiczny. Jedyne, co mógłbym powiedzieć o swoim wyobrażeniu na temat naszego Księcia, to to, że byłaby to osoba rozsądna, bo konserwatysta powinien postępować roztropnie i czytać na bieżąco rzeczywistość...

Więcej na temat "lektur zakazanych", ale też i stosunku do rzeczywistości środowiska młodych konserwatystów, określanych mianem Hipster Prawicy, w nagraniu audycji. W spotkaniu udział wzięli Mateusz Matyszkowicz, Dawid Wildstein i Piotr Pałka.

Audycję prowadziła Barbara Schabowska.

Wideo ze spotkania wkrótce na naszej stronie.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rynek książki w Polsce: czy stała cena nowości uratuje czytelnictwo?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 19:00
– Ta ustawa zadecyduje o tym, czy będziemy nowoczesnym społeczeństwem czytelniczym – mówiła w Dwójce Małgorzata Staniewicz ze Stowarzyszenia "Zmowa". – Przepisy nie wychowają czytelników. Po tylu latach zaniedbań czeka nas długi program odbudowy czytelnictwa – odpowiadała Beata Stasińska z Wydawnictwa W.A.B.
rozwiń zwiń